منو
 کاربر Online
798 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 20 فروردین 1385 [15:59 ]
  خاصیت اسمزی در ماهیها
 

محیط زندگی ماهیان آب شیرین و شور

بین ماهیان آب شیرین و آب شور دو تفاوت عمده وجود دارد. یکی نوع آبی است که در آن زندگی می‌کنند و دیگری فیزیولوژی آنهاست. ماهیان آب شیرین در رودخانه‌ها ،دریاچه‌ها و دیگر آبهای داخلی زندگی می‌کنند. عواملی همانند بارندگی و تبخیر روی محیط زیست آنها تأثیر دارد. بنابراین آنها باید بتوانند خود را با تغییرات تدریجی و بعضآ خیلی سریع محیط سازش دهند.در مقایسه ، جزایر مرجانی باثبات‌ترین محیطهای روی زمین هستند و جانورانی که در آن زندگی می‌کنند هرگز به سازش با تغییرات محیطی نیاز ندارند. برای بعضی ماهیان مناطق مرجانی حتی یک لحظه تغییر در وضعیت محیطی آنها می‌تواند کشنده باشد.

خاصیت اسمزی در ماهیها

ماهیان آب شیرین آب را از طریق پوست جذب می‌کنند و برای مقابله با آب ایجاد شده در بدن ، آب به مقدار زیادی دفع می‌شود. در مقایسه ماهیان دریایی ، آب را از طریق پوستشان از دست می‌دهند و برای جبران ، مقدار زیادی آب می‌نوشند. بنابراین نگهداری ماهیان آب شور در آکواریم آب شیرین و بالعکس امکانپذیر نمی‌باشد.


  امتیاز: 0.00