منو
 صفحه های تصادفی
حقوق شهروندی
خانه کاریکاتور ایران
موتور جستجوگر
خواص دارویی ریحان
انفاق مخفیانه امام صادق علیه السلام
شفا و رستگاری در غذاست
تداخل سازنده و مخرب امواج
شهرهای جهان
امنیت فراگیر در زمان امام مهدی علیه السلام
خورجین
 کاربر Online
922 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 20 فروردین 1385 [15:58 ]
  اوریون
 

اوریون

~~green:بیماری ویروسی است که توسط یک پارامیکسوویروس بوجود می‌آید و انسان تنها میزبان آن است. بیماری ازراه تماس مستقیم ، استنشاق ترشحات تنفسی و وسایل منتقل می‌شود و از یک روز قبل تا 3 روز بعد از تورم غدد پاروتید قابل سرایت است. 85 % موارد بیماری درزیر سن 15 سالگی دیده می‌شود و ابتلا به بیماری مصونیت دائمی می‌دهد. دوره کمون بیماری هم از 12 تا 25 روز متغیر است.

علایم

تب ، درد عضلانی ، سردرد ، کسالت ، تورم و درد غدد پاروتید (بناگوشی) بوجود می‌آید که 3 تا 7 روز به طول می‌کشد. به علت تورم غدد پاروتید زاویه فک محو می‌شود و لمس این غدد و غذای ترش به سبب تحریک بزاق سبب درد می‌شود. درگیری بیضه‌ها هم وجود دارد ولی احتمال عقیمی نادر است. یکی از عوارض بیماری پانکراتیت است که در سرم بیمار آمیلاز بالا می‌رود.

درمان

درمان حمایتی است و شامل کمپرس سرد ، مصرف غذای نرم و غیر ترش ، مصرف مسکن ( غیر از آسپرین که به خاطر ایجاد سندروم رای در زیر 12 سال منع مصرف دارد ) می‌باشد و پیشگیری بیماری هم با واکسن MMR نوبت اول در دوازده ماهگی و نوبت دوم د رموقع ورود به مدرسه می‌باشد.
~~

  امتیاز: 0.00