منو
 کاربر Online
815 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  شنبه 19 فروردین 1385 [06:49 ]
  افسردگی زمینه ساز بیماری عفونی و سرطانی
 

بیماران مبتلا به افسردگی، مستعد ابتلا به برخی از سرطانها و بیماریهای عفونی هستند. بسیاری از دانشمندان به نوعی ارتباط بین افسردگی و ضعف دستگاه ایمنی معتقدند و بر اساس گزارش پژوهشی که در آخرین شماره مجلس روانشناسی بیماریهای منتشر شده است، پاسخ های ایمنی در مبتلایان افسردگی کمتر از دیگران است.

در این پژوهش تعداد سلولهای تی که در نابودی سلولهای سرطانی و سلولهای آلوده به ویروس نقش دارند، در مبتلایات به افسردگی 15 درصد و در بیماران بیش از 72 سال 23 درصد از گروعه شاهد تحت مراقبت کمتر بود.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 19 فروردین 1385 [19:02 ]
  ایمنی شناسی روانی
 

ایمنی شناسی روانی

عمل عمده سیستم ایمنی دفع عوامل بیماریزا از بدن بدون آسیب رساندن به خود بدن است. اریتم ، تورم و درد دور ناحیه عفونی نمونه‌هایی است از فعالیت سیستم ایمنی که در مرز آسیب رساندن به بدن موجب دفع ارگانیسم آلاینده می‌گردد. در بی‌نظمی‌های جدی‌تر سیستم ایمنی ، فعالیت مفرط ممکن است بیماریهای خود ایمنی نظیر میانستنی بدخیم ، لوپوس اریتما توسیستمیک ، آلرژی یا آنافیلاکسی بوجود آورد. فعالیتهای کمتر منجر به سرطان یا عفونتهای جدی می‌شود.

سیستم ایمنی رابطه متقابل با سلسله اعصاب و غدد درون ریز دارد. اختلالات روانپزشکی با اختلالات سیستم ایمنی رابطه دارند اما معلوم نیست که اختلال ایمنی در اختلالات روانی حاصل بیماری روانی است یا در علت آن سهیم است. راههایی که سیستم ایمنی می‌تواند در بیماریزایی اختلالات روان پزشکی تاثیر بگذارد عبارتند از تسهیل آلایش مغز بوسیله یک ویروس نوروتوکسیک ، تداخل در کار طبیعی سیستم شیمیایی یا با آسیب رساندن به نسج مغز.


  امتیاز: 0.00