منو
 کاربر Online
478 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 17 فروردین 1385 [19:13 ]
  سوال
 

لایه ی ازون ابتدا در قطب جنوب و قطب شمال تخریب می شود چرا؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 26 فروردین 1385 [05:13 ]
  تخریب لایه اوزون
 

سلام

از پیوند تخریب لایه اوزون استفاده کنید.

موفق باشید

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 30 فروردین 1385 [08:09 ]
  علت تخریب لایه ازن در قطب شمال و جنوب
 

آنچه نقش سپر حفاظت حیات در مقابل اشعه زیانبار خورشید را ایفا می‌کند و لایه ازن نامیده می‌شود، ازن ناحیه استراتوسفر است.
اول بار ، پژوهشگران انگلیسی از ایستگاه هالی‌بی در ساحل قاره قطب جنوب ، کاهش منظمی را در تراکم ازن ، هنگام بهار در ناحیه استرالیا اعلام کردند. تحقیقات نشان می‌دهد که غلظت منوکسید کلر در استراتوسفر در حال افزایش است.
در سال 1987، اندازه گیری‌هایی که با هواپیمای مخصوص پرواز در ارتفاع زیاد متعلق به ناسا و مجهز به وسایل آزمایشگاهی صورت گرفت، غلظت منوکسید کلر را در مدار جغرافیایی 7-0 درجه جنوبی و در ارتفاع 18 کیلومتر از سطح زمین حدود یک PPB نشان داد، در حالیکه غلظت معمولی آن 1,3 آن است.
99 درصد کلر استراتوسفر به صورت کلر نیترات و بخار اسید کلریدریک است. این ترکیبهای غیر فعال با دریافت انرژی خورشید و تحت شرایطی فیزیکی خاص به اتم کلر و مولکول منوکسیدکلر فعال تبدیل می‌شود که در تجزیه ازن دخالت دارد. طبق آمار تهیه شده به وسیله ماهواره ها ، کاهش ازن در فاصله سالهای 1978 و 1988 حدود 2 تا 3 درصد بوده است.
تحقیقات نشان داد که روندهایی مشابه آنچه در لایه ازن قطب جنوب اتفاق می‌افتد، در قطب شمال هم ممکن است روی دهد.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 01 شهریور 1385 [14:23 ]
  گسترش حفره لایه ازون متوقف شده است.
 

دانشمندان آمریکایی اعلام کردند گسترش حفره لایه ازون که بر روی قطب جنوب ایجاد شده، متوقف شده است. به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اینترنتی`نیوز اینترنشنال`، لایه ازون که در جو زمین قرار دارد مانع ‌از رسیدن اشعه ماوراء‌بنفش که برای انسان گیاهان و حیوانات مضر است می‌شود. این در حالی است که پیش از این پژوهشگران ژاپنی اعلام کرده بودند با کاهش انتشار کلروفلوروکربن‌ها (‪ (CFC‬و دیگر گازهای عامل تخلیه ازون، حفره ازون تشکیل شده بر فراز قطب جنوب تا سال ‪ ۲۰۵۰‬یعنی حدود نیم قرن دیگر ناپدید خواهد شد.

گفته می‌شود حفره ازون درحال حاضر به بزرگترین حد خود به اندازه قاره آمریکا رسیده است و احتمالا در سال ‪ ۲۰۲۰‬به تدریج کوچکتر شده و تا سال ‪ ۲۰۵۰‬ناپدید خواهد شد. با این حال برخی از دانشمندان می‌گویند با توجه به اینکه یخچالهای قدیمی و سامانه‌های تهویه هوا عمدتا در آمریکا و کانادا هنوز مواد شیمیایی مضر برای ازون منتشر می‌کنند، لایه ازون به این زودی‌ها ترمیم نخواهد شد.

ایستگاههای زمینی و ماهواره‌ها حفره ازون را از زمان کشف آن در دهه ‪ ۱۹۸۰‬بر فراز قطب جنوب تحت نظر دارند. به دنبال تلاشهایی که برای کاهش انتشار گاز کلروفلوروکربن انجام شد، سطح این گاز از اواسط دهه ‪ ۱۹۹۰‬در جو زمین کمتر شده است.

  امتیاز: 0.00