منو
 کاربر Online
423 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 17 فروردین 1385 [14:02 ]
  فیلتر صوتی و عایق صوتی
 

آیا دستگاهی وجود دارد که با استفاده از آن صدای محیط را نشنویم.
لطفا در مورد عایق های صوتی و فیلتر صوتی اطلاعاتی را در اختیار من قرار دهید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline امور کاربران 3 ستاره ها ارسال ها: 160   در :  پنج شنبه 17 فروردین 1385 [14:59 ]
  فیلتر صوتی و عایق صوتی
 

سلام
وتشکر از سئوال شما
لطفا به انجمن فیزیک مراجعه کنید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 19 فروردین 1385 [05:40 ]
  فیلتر صوتی و عایق صوتی
 

سلام

به نظر می رسد که سر و صدای تماشاگران فوتبال کر کننده باشد، اما انرژی صوتی این سر و صدا به زحمت می تواند یک تخم مرغ را بپزد. تکنولوژی نوین و قوانین شدیدتر ، مهندسان را به مقابله با مسائل سنجش صدا فرا می خوانند. سر و صدای همسایه های شلوغ ، آزارنده ای آشناست، اما صدای ماشین آلات سنگین گوش خراشتر است. مهندسان استفاده های سودمندی از صدا می کنند، از کاویدن بستر دریاها گرفته تا مهار آلودگی هوا ، اما در مهار آثار صوت کمتر موفق بوده اند. یکی از دلایل عمده این عدم موفقیت ، مشکل تشخیص دقیق منابع صدا و ارزیابی درست صدای تولید است. البته این وضع در حال تغییر است.

سر و صدای ناخواسته یا ناموزون به سلامت جسمی و روانی مردم ، بویژه مردم کشورهای صنعتی ، آسیب می رساند. اما کاهش سطح سر و صدای ناموزون آسان نیست. عایق کاری دیوارهای خانه ، غالبا بهترین راه برای کاستن از صدای موسیقی یا دیگر صداهای خانه همسایه نیست. با عبور دادن صدا از مسیری پیچیده تر میتوان از ورود آن به اتاق نشیمن جلوگیری کرد. از کارخانه ای شلوغ یا در مجتمعی صنعتی که صدها ماشین ، محیطی مملو از صداهای پر انعکاس تولید می کنند، تعیین منابع اصلی صدا بسیار مشکل است.

حتی اگر مهندسان بتوانند منبع صدا را شناسایی کنند،؛ خفه کردن آن مستلزم تلاش بسیار زیادی است، زیرا پاسخ یا واکنش انسان به صدا ، بیشتر از آنکه خطی باشد لگاریتمی است. یعنی اگر بخواهیم بلندی صدایی را که شخص می شنود نصف کنیم، انرژی سر و صدای تولید شده را باید به یک دهم برسانیم: این کار دو چندان دشوار است چرا که فقط کسر کوچکی از توان عملی یک منبع سر و صدا به صدا تبدیل می شود و کاهش چیزی که خود کوچک است، آسان نیست. این کار برای مته های بادی در حدود 1/0 درصد و برای روتور هواپیماها 001/0 درصد است. حتی در بلندگوهای بسیار دقیق با طراحی ویژه هم، یک یا دو درصد توان ورودی به سر و صدای ناموزون تبدیل می شود. ممکن است تماشاگران فوتبال ، گروهی پرسر و صدا به نظر آیند، اما طبق محاسبات انجام شده، در یک مسابقه پایانی در استادیوم ویمبلی لندن ؛ تماشاگران انرژیی که از این ط یق تولید کردند، به زحمت می تواند تخم مرغی را بپزد.

راه حلهایی که تا کنون استفاده شده است، ناقص یا خیلی وقت گیر هستند. صاحبان ماشین آلات پرسر و صدا ، صرفا تجهیزاتشان را عایقکاری می کنند یا به کارگرانشان گوشی محافظ می دهند. در بعضی از موارد ، آنها ماشین آلات را به آزمایشگاههای صوت شناسی می فرستند یا برای کشف چگونگی بی صدا کارکردن آن ، اسبابهای آزمایشی شخصی خود را بر پا می کنند. اما این کار ، بویژه برای تجهیزات قدیمی مشکل است.

سطح فشار صوتی یک منبع سر و صدای ناموزون ، با موقعیت پیرامون منبع ، فاصله از منبع و یا مشخصه های صوتی (آکوستیکی) محیط تغییر می کند. در فضای باز ، هنگامی که فاصله از منبع سر و صدا (بلندگو یا ماشین چمن زنی) دو برابر شود، فشار صوتی تا 6 دسی بل (A) ، کاهش می یابد. برای منابع گسترده ، مثل خط لوله یا جریان آمد و شد، وقتی که فاصله از منبع دو برابر شود، فشار 4 تا 5 دسی بل (A) کاهش می یابد. از محیهای بسته ای مثل کارخانه ها ، فشار صوتی به توانایی محیط برای جذب صدا نیز بستگی دارد.

شدت سنجها انقلابی در اندازه گیری صدا ایجاد کرده اند. امروزه ، قدرت صوتی خروجی از هر نوع منبع و محلی را می توان داخل یا خارج آزمایشگاه ارزیابی کرد. دیگر به اتاقهای گرانقیمت صوتی (آکوستیکی) نیازی نیست. منبع سر و صدای ناموزون در اتومبیلها را می توان رده بندی کرد. عایقکاری صوتی دیوارها ، درها و محفظه های صدایی صنعتی را می توان مستقیما اندازه گرفت و نقاط ضعف درزبندیها و حفاظها را به سرعت معلوم کرد. می توان تشخیص داد که مسیر اصلی انتقال سر و صدا بین دو خانه مجاور ، هم از طریق دیوارهاست و هم از کف خانه یا هم از طریق دیوارهاست و هم از کف خانه یا پنجره ها. این کار از صرف هزینه های غیر ضروری برای دیوارها در جایی که موثر نیست، جلوگیری می کند.

  امتیاز: 0.00