منو
 کاربر Online
485 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سعید صدری 3 ستاره ها ارسال ها: 270   در :  چهارشنبه 16 فروردین 1385 [08:52 ]
  خبر
 

پژوهشگران اعلام داشته اند که میزان گاز دیوکسید کربن در جو زمین در سال گذشته میلادی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.
براساس گزارش گروهی از دانشمندان آمریکایی که تغییرات در میزان گازهای گلخانه ای در جو زمین را زیر نظر دارند، جدید ترین اندازه گیری ها نشان می دهد که مقدار گاز دیوکسید کربن در جو زمین به 381 واحد در میلیون رسیده که حدود 100 واحد از میزان آن در دوره قبل از انقلاب صنعتی بیشتر است.
همین گزارش حاکی از آن است که در سال 2005 میزان دیوکسید کربن در جو زمین 6/2 واحد در میلیون افزایش یافت که بیشترین مقدار افزایش سالانه این گاز در جو زمین در خلال میلیون ها سال گذشته است.
این سازمان با نمونه برداری هوا در نقاط مختلف جهان تغییر در ترکیب جو زمین را زیر نظر دارد و به گفته محققان، تغییر در مقدار گاز دیوکسید کربن در سال گذشته میلادی را باید تحولی بی سابقه توصیف کرد.
سرپرست بخش بررسی گاز دیوکسید کربن در این موسسه آمریکایی گفته است که ارقام جدید تایید کننده روندی نگران کننده است که در سال های اخیر ادامه داشته و نشاندهنده آن است که نرخ افزایش مقدار این گاز در جو زمین در سی سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.
به گفته وی، آنچه که مایه نگرانی بیشتر است اینکه نشانی از کاهش در این روند دیده نمی شود و برعکس، مشاهده شده است که بر سرعت افزایش مقدار گاز دیوکسید کربن در جو زمین افزوده می شود.
گاز دیوکسید کربن، ناشی از استفاده از سوخت های فسیلی، و گاز متان، که عمدتا از مزارع برنج، فضولات دام و حفره های دفن زباله متصاعد می شود، مهمترین گازهای گلخانه ای است.

سوخت فسیلی
اندازه گیری مقدار دیوکسید کربن در جو زمین، که عمدتا ناشی از کاربرد سوخت های فسیلی است، از آن روی اهمیت دارد که دانشمندان معتقدند با رسیدن نسبت آن در جو به آنچه که حد بحرانی نامیده شده، ممکن است یک رشته تغییرات شدید در آب و هوای زمین بروز کند.
مشاور علمی دولت بریتانیا گفته است که انتشار ارقام جدید بر اهمیت اقدام فوری در زمینه مقابله با تولید بی رویه گازهای گلخانه ای تاکید می نهد.
به گفته وی، رسیدن مقدار این گاز در جو به حد 380 واحد در میلیون به معنی آن است که حجم آن احتمالا به بالاترین میزان در طول 30 میلیون سال گذشته رسیده است.
به گفته وی، عامل اصلی این تغییر فعالیت اقتصادی بشر است.
گازهای گلخانه ای موجود در جو زمین به صورت عایقی عمل می کند که مانع از فرار گرمای خورشید شده و در نتیجه، شرایط محیطی مساعد را برای ادامه حیات در این سیاره فراهم آورده است.
در خلال میلیون ها سال گذشته فعل و انفعال های طبیعی، مانند جذب دیوکسید کربن توسط گیاهان و آزاد سازی آن در جریان فعالیت موجودات زنده و جذب مجدد آن، در مقدار گازهای گلخانه ای توازنی برقرار کرده و عامل ایجاد ثبات در شرایط محیطی بود.
در مقابل، در حدود دویست سالی که از انقلاب صنعتی می گذرد، و به خصوص در خلال چند دهه اخیر، استفاده گسترده بشر از سوخت های فسیلی - چوب، زغال سنگ و به خصوص فرآورده های نفتی - بر سرعت آزاد شدن مقدار کربن موجود در این مواد از طریق ترکیب با اکسیژن و تولید گاز دیوکسید کربن افزوده و با حبس کردن دمای بیشتری در جو زمین، به گرمایش جو زمین و تغییرات شدید در آب و هوا منجر شده است.

  امتیاز: 0.00