منو
 صفحه های تصادفی
گردو1
شاه توت
قضاوت و دادرسی در مصر
فهرست میوه ها
آزمایش‌های مربوط به گرما
چرا امام علی علیه السلام برای گرفتن حق خویش قیام نکرد؟
سیب بهشتی، هدیه ای از سوی خدا
سنگ
ریاضیات امروزی
منشور(المپیاد)
 کاربر Online
402 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 15 فروردین 1385 [06:08 ]
  یبوست در کودکان
 

یبوست در کودکان

این مشکل در دختران کمی شایع‌تر از پسران است. احتمال دخالت ژنتیک در یبوست داده می‌شود و بروز آن در بستگان نزدیک بیشتر است که این استعداد احتمالا خود را به صورت افزایش جذب آب از کولون خود را نشان می‌دهد. یک فاکتور دخیل در یبوست و شدت آن سرعتی است که کودک مستعد با آن سرعت به احساس دفعی پاسخ می‌دهد و نقص پاسخ‌دهی در اثر ترس از نشستن روی توالت بیگانه ، وجود یک شقاق دردناک در مقعد تشدید می‌شود. یبوست به صورت دفع مدفوع سفت و خشک و یا با فواصل طولانی بروز می‌کند. علائم عمومی دیگر شامل درد شکم ، ناراحتی یا بی‌علاقگی ، احساس لرز و سردرد و دفع مدفوع سفت با درد و خونریزی هستند.

علل

بیماریهای روده‌ای ، داروهایی مثل ضدافسردگیها و داروهای شیمی درمانی ، کم نوشیدن آب ، کم کاری تیروئید ، کمبود کلسیم و پتاسیم ، اختلالات عصبی عضلانی از علل شایع یبوست هستند.

درمان

در یبوست باید بررسی صورت بگیرد که مشکل جسمی است یا روانی و برحسب آن درمان صورت بگیرد ولی درمان کلی عبارت از : مصرف آب و مایعات و آب میوه در روز ، استفاده از آب آلو و آب انجیر ، افزایش فیبر غذایی مثل سالاد و میوه و سبزیجات با کمی روغن زیتون در کودکان بزرگتر ، استفاده از داروهایی مثل لاکتولوز یا عصاره مالت و درصورت احتباس مدفوع.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  پنج شنبه 14 اردیبهشت 1385 [12:11 ]
  بی حوصلگی علت اصلی یبوست بچه هاست.
 

بی حوصلگی علت اصلی یبوست بچه هاست.

شایعترین علت یبوست در کودکان خودداری ارادی است. در اکثر موارد بی حوصلگی در نشستن در دستشویی و بازیگوشی کودکان باعث یبوست در آنها می شود در این حالت روده شان قبل از اینکه آماده دفع شود و یا وسط دفع کودک بلند می شود.و این باعث خشک شدن مدفوع شده و دفعه بعد اجابت مزاج همراه با درد خواهد بود و ترس از درد حین اجابت مزاج باعث یبوست بیشتر میشود و به این ترتیب سیکل معیوب ایجاد می شود و روز به روز بدتر می شود.

بهترین کار در این موارد همراهی کودک توسط والدین در دستشویی و سرگرم کردن وی در آنجا و تشویق برای دفع می باشد. در موارد مقاوم ،برای شل کردن مدفوع ، روغن زیتون یک قاشق بعد از غذا و سبزی یا سالاد حتما همراه با آب فراوان (مصرف مواد فیبردار بدون مصرف آب همراه آن یبوست را بدتر هم میکند.) خیلی کمک کننده خواهد بود.

  امتیاز: 0.00