منو
 صفحه های تصادفی
اعداد کوانتومی
واکسن آنفولانزا و سرماخوردگی
نویسندگان متقدم
زباله‌های رادیواکتیو
رشته عملیات پتروشیمی
ماه «قمر زمین»
انواع هیجان
السالوادور
انواع پرسشنامه تحقیقاتی
فقدان آسیدهای آمینه باروری را زیاد می کند
 کاربر Online
1139 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 14 فروردین 1385 [07:46 ]
  بحث هفتگی: اهمیت آزمایش در دنیای شیمی
 

چشمها و دستها باید در معرض مشاهده و آزمایش گذاشته شوند تا واقعیتهای علمی را لمس کنند. علم شیمی بیشتر جنبه عملی داشته و علاوه بر ارتباط با رشته های گوناگون شیمی ، با اغلب رشته های مهندسی و پزشکی نیز پیوند نزدیک دارد بطوریکه صنایع گوناگون به جنبه های عملی و آزمایشگاهی علم شیمی نیاز دارند و لذا باید در زندگی تجربه عملی آموخت و صرف آموزش نظری ، فایده نخواهد داشت.

مهمترین هدفهای انجام آزمایش عبارتند از:
  1. عملی کردن دروس نظری کلاس جهت پی بردن به اصول مکانیسم واکنشهای شیمیایی. فهم و درک بهتر دروس نظری یعنی تحقیق و پژوهش درباره درست بودن مطالبی است که در کتابهای درسی ، آموزش داده می‌شود و به کمک آزمایش می‌توان به آسانی معلومات نظری را به دانش آموز و دانشجو منتقل کرد.
  2. به کمک آزمایش می‌توان به درست یا نادرست بودن فرضیه‌های علمی پی برد. اصولا کارهای آزمایشگاهی بسیار جالب و ارزنده است. در صورتی که کار صحیح انجام شود، نتایج رضایت بخشی حاصل خواهد شد و به تجربه ثابت شده است که آموزش با عمل ، بهترین طریق آموزش است، ولی عدم توجه به آزمایش ، سبب می‌شود که دانشجویان از علم شیمی که حاوی اسرار طبیعت است بگریزند و فقط در جلسات آزمایش شرکت کرده ، امتحانی بدهند و نمره ای بگیرند و حال آنکه ساختن و سنتز مواد مختلف دارویی مانند پنی سیلین ، کلرومایسین ، آسپرین ، انواع ویتامینها و ... ثمره تحقیقات و پژوهش‌های آزمایشگاهی است.

عزیزان

چربیهای بدن باید ذوب شوند، زایده ها فرو ریزند، چشمها و دستها باید به معرض آزمایش گذاشته شوند تا بتوانند به زندگی و خلاقیت ادامه دهند. علاوه بر یادگیری علم و تجربه ، باید به تذهیب اخلاق و ایثار نیز بپردازید. فکر نکنید که با افزودن ماده ای به ماده دیگر ، می‌توانید حقایق نهایی جهان و علم اولین و آخرین را کشف کنید، پس بهتر است به ارزش کار و اجر معنوی آن نیز بیندیشید. در زندگی باید تجربه عملی آموخت زیرا تنها معلومات نظری بدرد نمی خورد. رمز و نشاط در این است که تجربه را بر شادی و فنل فتالئین را بر پتاس اثر دهید تا صورت شما را گلگون کند!!!

شما هم نظرات و طرحهای خود را در این مورد ارائه دهید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 19 فروردین 1385 [07:16 ]
  اهمیت آزمایش
 

نامو نام خانوادگی: نیما کلاهداری
آزمایش در شیمی بسیار مهم است. یعنی به جرات می توان گفت که آزمایش روح شیمی است و بدون آن ، علم شیمی مفهوم خود را از دست می ‌دهد ، یعنی در واقع علم شیمی ، علمی بر پایه تحقیق و آزمایش و آزمون و خطا است.

لذتی که هنگام به نتیجه رسیدن یک آزمایش به انسان دست می ‌دهد ، یا دستیابی به یک ماده ، حتی اگر قبلا سنتز شده باشد ، غیر قابل توصیف است.

شیمی تنها علمی است که می‌ توان ماده پایه بسیاری از اسباب و لوازمی که در اطراف ما وجود دارد ، با پیش ‌ماده هایی هر چند ساده بدست آورد یا می‌ توان با مراجعه به بعضی کتابهای مرجع ، به دستی یا نادرستی یک ادعا با انجام یک آزمایش ساده پی برد.

هنگامی که بخواهیم در رشته کارشناسی ارشد شیمی شرکت کنیم، مجبوریم که مدتی را برای تکمیل تز خود ، در آزمایشگاه مشغول کار شویم. یعنی نمی‌توان در خانه نشست و پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکترا نوشت!!

پس کسیکه بخواهد در این علم موفق شود ، باید بداند که زحمت آن از رشته های دیگر بیشتر است. اما ارزشش را دارد ، مطمئن باشید.

  امتیاز: 0.00