منو
 کاربر Online
905 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 12 فروردین 1385 [20:17 ]
  مرواریدهایی از جنس آب
 

سلام

یک تابه بزرگ را روی اجاق گرم کنید و چند قطره آب روی آن بریزید. در دمای مناسب، قطرات آب مانند دانه های مروارید بر سطح تابه می غلتند. این پدیده را می توان چنین توضیح داد: سطح زیرین قطره های آب گرم می شوند و به دمای جوش می رسند و آنگاه ، لایه ای غیر قابل رویت از بخار تشکیل می دهند. لایه های بخار از تماس قطرات آب با فلز تابه جلوگیری می کنند. در واقع قطره ها روی این لایه بخار می غلتند.

اگر تابه زیاد گرم شود، قطرات به سرعت می جوشند و تبخیر می شوند و بر عکس چنانچه به اندازه گافی گرم نباشد، عمل تبخیر با کندی بسیار صورت می گیرد و قطره های آب روی تابه پخش می شوند و سرانجام می جوشند وتبخیر می گردند. تنها در دمای مناسب است که قطرات آب برای مدتی روی تابه می غلتند، اندک اندک کوچک ، و سرانجانم ناپدید می شوند.

ممکن است تا کنون کسی را در حین اتو زدن دیده باشید که با خیس کردن انگشت دست و لمس اتو ، داغی آن را می آزماید. در اینجا نیز رطوبت موجود بر روی انگشت، لایه ای از بخار تشکیل می دهد که هنگام برخورد با اتو صدای "فیس" مانندی تولید می کند و پوست دست را از تماس واقعی با فلز داغ مصون نگاه می دارد.

  امتیاز: 0.00