منو
 صفحه های تصادفی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
نزول فرشتگان بر امام حسین علیه السلام در روز عاشورا
تیره زراوند
آکوستیک
نحوه تغذیه در دیابت
سوخوی 24
دعای رسول خدا در شب عروسی
بیان دو حدیث در غربت امام زمانعلیه‌السلام
غیرفعال فعال در ذن
دستاورد جنگهای صلیبی
 کاربر Online
976 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 02 فروردین 1385 [22:12 ]
  کاربرد تصاویر ماهواره‌ای در زیست شناسی
 

کاربرد تصاویر ماهواره‌ای در زیست شناسی

تشخیص مناطق آتش سوزی ، پراکنش آفات و بیماریهای گیاهی

با بررسی تصاویر تکراری ماهواره‌ای ، گاه تغییرات موضعی در برخی از پدیده‌ها و از جمله پوشش گیاهی دیده می‌شود که با تغییر رنگ بر روی تصاویر ، همراه است. مشاهده چنین مناطقی بر روی تصاویر ، بیانگر یک رویداد خاص خواهد بود که ممکن است در اثر آتش سوزی یا آفات و بیماریهای گیاهی با تغییر رنگ در تصاویر مکرر مشاهده شوند.

بررسی آلودگی آب

اهمیت آب به عنوان یکی از چهار عنصر اصلی حیات و جایگاه خاص آن در آبیاری، تولید انرژی و صنعت و ... بر همگان کاملا مشخص است و تحقیق در خصوص کیفیت ، آلودگی و یا خلوص آن ، برنامه ریزی برای استفاده معقول از آب را میسر می‌سازد. تصاویر ماهواره‌ای ، به دلیل ویژگیهای خود و بخصوص تکراری بودن، زمینه‌های مناسبی را برای مطالعه آب به عنوان یکی از منابع زمینی ، فراهم نموده‌اند. بطور کلی بیشترین مقدار اشعه خورشید ، در لایه‌های فوقانی (حدود دو متری آب) جذب می‌شوند و این خاصیت ، بستگی زیادی به نوع طول موج دارد.

اشعه مادون قرمز انعکاسی در چند سانتیمتری از سطح آب جذب می‌شود و موجب ظهور زمینه سیاه بر روی تصاویر ماهواره‌ای می شود. موج آبی ، هر چند بطور محسوس در آب نفوذ می‌کند ولی در عین حال در لایه‌های فوقانی به سرعت متفرق می‌شود و رنگ آبی را برای آب ، موجب می‌گردد. با استفاده از طول موجهای مختلف مورد استفاده در سنجش از دور بویژه در فاصله 0.6 - 0.48میکرومتر می‌توان اختلافهای سطوح مختلف آب را از نظر زمینه به وضوح مشاهده نمود.

  امتیاز: 0.00