منو
 کاربر Online
1008 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 29 اسفند 1384 [12:06 ]
  انواع نیروگاههای برق
 

سلام

در این تاپیک می خواهیم در مورد انواع نیروگاههای تولید برق بحث کنیم. مزایا ، معایب و ... .
دوستان منتظر نظرات ، پیشنهادات و مشارکت شما هستیم.
موفق و پیروز باشید.

  • نیروگاههای برق بخاری با سوخت فسیلی
  • نیروگاههای برق آبی
  • نیروگاههای گازی
  • نیروگاههای سیکل ترکیبی
  • نیروگاههای هسته ای (شکافت)
  • نیروگاههای بادی
  • نیروگاههای خورشیدی
  • نیروگاههای آبی تلمبه ذخیره ای
  • نیروگاههای دیزلی
  • نیروگاههای زمین گرمایی (ژئوترمال)

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 22 خرداد 1385 [08:14 ]
  نخستین نیروگاه خصوصی ایران
 

نخستین نیروگاه خصوصی ایران به شبکه سراسری وارد شد. واحد ششم نیروگاه چهلستون جنوب اصفهان به عنوان نخستین نیروگاه خصوصی ایران به شبکه سراسری برق کشور وارد شد. به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی سازمان توسعه برق ایران، واحد نیروگاه چهلستون (جنوب اصفهان) که به روش ساخت، اداره و انتقال (‪ (BOT‬ساخته شده است، با شبکه سراسری برق کشور سنکرون شد.

این نیروگاه دارای شش واحد گازی با ظرفیت ‪ ۱۵۹‬مگاوات است. این گزارش حاکی از آن است که واحد نخست نیروگاه ‪ BOT‬چهلستون اصفهان در مرداد ماه سال گذشته راه‌اندازی شد و پس از آن بقیه واحدها به تدریج وارد مدار شبکه سراسری برق شدند. برپایه این گزارش نیروگاه مورد اشاره در ‪ ۷۵‬کیلومتری جنوب اصفهان ساخته شده است.

این نیروگاه در ارتفاع هزار و ‪ ۷۶۰‬متری از سطح دریا قرار دارد و سوخت اصلی آن گاز و سوخت جانشین آن گازوئیل است. بر اساس این گزارش شرکتهای مپنا اینترنشنال و ‪ IHAG‬آلمان به عنوان سرمایه‌گذار نخستین نیروگاه خصوصی ایران محسوب می‌شوند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 02 شهریور 1385 [06:01 ]
  نیروگاههاى برقابى
 

بر خلاف اعتقاد عامه مردم نیروگاه هاى برقابى قادرند که تخریب آب و هوایى را به دنبال داشته باشند. تغییرات پیشنهادى در زمینه سهمیه هر یک از کشورها براى گازهاى گلخانه اى تاکید دارد که دریاچه هاى پشت سد نیروگاه هاى برقابى بایستى در حساب ها آورده شوند و حتى طرفداران این تغییرات نگران آن هستند که اهمیت کافى به این موضوع داده نشود.

اریک دوکمین مشاور هیات بین الدول تغییرات آب و هوا (Ipcc ) است و در این باره معتقد است که تصور سبز و بى خطر بودن نیروگاه هاى برقابى به عنوان جایگزینى براى سوخت هاى فسیلى صحیح نیست. او مى گوید: «همگان فکر مى کنند که نیروگاه هاى برقابى بسیار تمیز هستند ولى این موضوع دیگر صحیح نیست.»دریاچه هاى پشت سد نیروگاه هاى برقابى مقادیر زیادى دى اکسید کربن و متان تولید مى کنند که در بعضى موارد میزان این گازهاى گلخانه اى بیشتر از نیروگاه هایى است که با سوخت هاى فسیلى کار مى کنند. فیلیپ فیرنساید از موسسه ملى تحقیقات آمازون در مانائوس برزیل مى گوید که میزان انتشار کربن از یک سد تا سد دیگر متفاوت است. او اظهار داشته که «ما آگاهیم که ابعاد این مسئله به حدى است که درباره آن نگران شویم.»

فیرنساید در تحقیقى که نتایج آن را منتشر کرده، بیان داشت که در سال ۱۹۹۰ پدیده گلخانه اى حاصل از گازهاى منتشره از سد کورا اونا در برزیل بیش از سه و نیم برابر نیروگاه هاى فسیلى با همان ظرفیت بوده است. این موضوع ناشى از کربن حاصل از درختان و گیاهانى است که پس از آبگیرى سد در کف آن باقى مانده و پس از درگذشت یک دوره اولیه، تجزیه بى هوازى آنها به دلیل نبود اکسیژن در کف سد آغاز مى شود و متان محلول تشکیل خواهد شد. این متان نیز پس از عبور آب از توربین نیروگاه آزاد شده و وارد اتمسفر مى شود.

تغییرات فصلى در عمق آب پشت سدها بدین معنى است که مواد تجزیه شونده به طور مداوم وجود خواهند داشت. در فصول گرما گیاهان وارد مخزن پشت سد مى شوند و با بالا آمدن آب در فصول دیگر، تجزیه شروع مى شود. در صورتى که دریاچه پشت سد به صورت یک مخزن باریک باشد، مساحت دریاچه بالغ بر چندین هزار کیلومتر مربع خواهد شد.

همواره باید به خاطر داشت که میزان تاثیر متان در پدیده گرمایش جهانى ۲۱ برابر تاثیر دى اکسیدکربن است. باید توجه داشت که بیان تاثیر پروژه نیروگاه هاى برقابى بر تولید گازهاى گلخانه اى موضوع جدیدى نیست و قبلاً در شماره سوم ژوئن سال ۲۰۰۰ مجله نیوساینتیست نیز بدان پرداخته شده است ولى اهمیت مطالب فوق الذکر در آن است که باعث شروع تصمیم گیرى هاى سیاسى در این زمینه شده است. چون قرار است که در نشست سال ۲۰۰۶ هیات بین الدول تغییرات آب و هوا (Ipcc ) در برنامه ملى لیست بردارى از گازهاى گلخانه اى که مسئول برآورد و بودجه بندى انتشار دى اکسیدکربن براى هر کشور است، میزان انتشار از مناطقى که توسط انسان و به صورت مصنوعى آبگیرى شده اند نیز مورد محاسبه قرار گیرد. نباید فراموش کرد که این محاسبه براى ده سال اول آغاز به کار سد است و فقط شامل انتشارات سطحى مى شود. البته دانشمندان درباره مکانیسم تولید متان اتفاق نظر ندارند. این میزان در هر سد با توجه به مشخصات آن متفاوت است. البته اگر روش فیرنساید تایید شود بایستى منتظر بود که تمامى انتشارات وارد محاسبات شوند. در برنامه پیشنهادى Ipcc میزان انتشار گاز هاى گلخانه اى مناطق گرمى که در سطحى وسیع از نیروگاه هاى برقابى استفاده مى کنند (مثل برزیل) حدود ۷ درصد افزایش خواهد یافت.

البته تاثیر این موضوع در کشورهاى سردتر (مثل کانادا) کمتر است چون گرما باعث تجزیه بیشتر گیاهان شده و گازهاى گلخانه اى بیشترى تولید خواهد شد.به رغم یک دهه تحقیقات مستند درباره انتشار کربن از مخازن ساخته شده به دست بشر نیروگاه هاى برقابى هنوز مشهورترین راه حل براى کاهش گرمایش جهانى به شمار مى روند. فیرنساید اظهار مى دارد که «مهم این است که مقدار و تاثیر این انتشار به حساب آورده شوند.»

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 03 آبان 1385 [07:20 ]
  نیروگاه برق آبی
 

تصویر


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline هامونی 2 ستاره ها ارسال ها: 31   در :  سه شنبه 01 خرداد 1386 [13:34 ]
  نیروگاههای برق آبی
 

سلام

در نیروگاههای آبی با استفاده از انرژی پتانسیل آبهای ذخیره شده در پشت سدهای بتونی یا خاکی ، توربین های آبی ، که انواع مختلف آن بستگی به شرایط سد و دبی آب دارد را به حرکت در می آورند، با انرژی مکانیکی این توربین ها ، ژنراتورهای برق به حرکت در می آیند و انرژی الکتریکی تولیدی از طریق ترانسفورماتورهای افزاینده در شبکه انتقال و توزیع مورد استفاده قرار می گردند. ظرفیت واحدهای بزرگ این نیروگاهها تا حدود 750 مگاوات می باشد که بزرگترین نیروگاه تولید انرژی الکتریی جهان در منطقه آمازون در آمریکای لاتین ساخته شده است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 02 خرداد 1386 [07:59 ]
  نیروگاههای گازی
 

سلام

این نیروگاهها با استفاده از توربین های گاز که اصول کلی آنها شباهت زیادی با موتور هواپیماهای جت دارند، انرژی مورد نیاز شافت ژنراتور برق را تامین می نمایند. در سیکل (چرخه) حرارتی این نیروگاهها مهمترین قسمتها ، کمپوسور ، اطاق سوخت و توربین گاز می باشد. این واحدهای نیروگاهی بیشتر برای تامین پیک (قله) بار شبکه مورد استفاده قرار می گیرند، در سالهای اخیر بعضی از انواع نیروگاههای گازی بزرگ برای تأمین بار پایه شبکه نیز طراحی و ساخته شده اند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 03 خرداد 1386 [12:53 ]
  نیروگاههای سیکل ترکیبی
 

این نیروگاهها از ترکیب نیروگاه سیکل بخار و گاز ، تشکیل گردیده است، و پس از اختراع آنها در دهه های اخیر مورد استفاده تجارتی قرار گرفته است. در این سیل ترکیبی چون انرژی حرارتی خروجی اگزوز قسمت نیروگاه گاز ، وارد بویلر نیورگاه بخاری می شود، لذا بخش عمده ای از تلفات انرژی حرارتی جلوگیری شده و باعث افزایش بازده کلی نیروگاه نسبت به سایر انواع نیروگاههای حرارتی با سوخت فسیلی می گردد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 05 خرداد 1386 [07:35 ]
  نیروگاههای هسته‌ای (شکافت)
 

انواع مختلفی از این نوع نیروگاههای عظیم بخار وجود دارد که بویلر این نیروگاهها از انرژی تولید شده در رآکتور هسته ای توسط واکنش های زنجیره ای عناصر رادیواکتیو مانند ایزوتوپ های اورانیم بوسیله مبدل های حرارتی مخصوص ، استفاده می نمایند. ظرفیت هر واحد این نیروگاهها به حدود 1200 مگاوات نیز می رسد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 07 خرداد 1386 [10:19 ]
  نیروگاههای خورشیدی
 

انواع مختلف نیروگاههای خورشیدی در حال کار (و نمونه تحقیقاتی) وجود دارد که مهمترین نوع آنها فتوولتائیک، سیکل حرارتی مجهز به نیم استوانه های تمرکز دهنده نور خورشید، و مزرعه های خورشیدی آینه دار می باشند. در نوع فتوولتائیک بوسیله نیمه هادیها قسمتی از انرژی خورشید مستقیما به انرژی الکتریکی تبدیل می گردد. در نوع سیکل (چرخه) حرارتی شکیل می دهند که در این سیکل بخار مایع، توربوژنراتور را به حرکت در می آورد. در نوع مزرعه های خورشیدی آینه دار، که تعداد چندین آینه که حرکت آنها بوسیله کامپیوتر در جهت تابش خورشید کنترل می شود. نور بازتاب شده ازآینه ها در محل کوره های خورشدی که بویلر نیروگاه نیز در آن قرار دارد، متمرکز می گردد از بخار تولیدی بویلر در توربورژنراتور جهت تولید انرژی برق استفاده می گردد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 09 خرداد 1386 [10:37 ]
  نیروگاه اتمی تملین
 

اطلاعاتی در مورد نیروگاه اتمی تملین می خوام.

ممنون از زحمات شما

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 09 خرداد 1386 [11:07 ]
  اهمیت استفاده از انرژی اتمی
 

برای توقف فاجعه زیست محیطی مربوط به انتشار گازهای گلخانه‌ای و افزایش دمای زمین که می‌تواند سبب مرگ میلیاردها نفر شود، تعداد نیروگاه‌های هسته‌ای جهان باید ‪ ۲۰‬برابر شود. چنانچه تولید گازهای گلخانه‌ای با الگوی عظیم کنونی ادامه پیدا کند، عواقب بسیار تلخی در انتظار جهان است.

محققان پیش‌بینی می‌کنند افزایش میانگین دمای کره زمین تنها به اندازه ‪ ۲‬درجه سانتی‌گراد می‌تواند الگوهای آب و هوایی بسیار خشن، خشکسالی‌ها، سیلها، انقراض نسل موجودات زنده، بالا آمدن سطح آب دریاها، گسترش و شیوع بیماری‌ها و قحطی‌ها را به دنبال داشته باشد.

اکنون حدود ‪ ۴۴۰‬نیروگاه هسته‌ای تقریبا یک ششم برق مصرفی جهان را تولید می‌کنند و برای جلوگیری از بروز یک فاجعه زیست محیطی، دست کم ‪ ۸‬هزار و ‪ ۸۸۰‬نیروگاه هسته‌ای برای تولید تا ده هزار گیگاوات ساعت برق، مورد نیاز خواهد بود.

سوزاندن سوختهای فسیلی نظیر نفت و زغال‌سنگ سبب انتشار گازهای گلخانه‌ای در جو می‌شود که دانشمندان از آن به عنوان دلیل افزایش دمای زمین یاد می‌کنند. طرفداران انرژی هسته‌ای عقیده دارند با استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق میزان نسبتا کمتری گازهای گلخانه‌ای منتشر می‌شود و منتقدان این انرژی بر این باورند که احتمال تکثیر سلاحهای هسته‌ای و مشکل زباله‌های هسته‌ای سبب می‌شود که این انرژی نتواند به عنوان جایگزین سوختهای فسیلی در نظر گرفته شود.

مخالفان انرژی هسته‌ای استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر نظیر انرژی باد و انرژی خورشیدی را به علت برخورداری از امنیتی بالاتر، راه‌حلهای بلند مدت مناسب برای مشکل گرم شدن زمین اعلام می‌کنند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 16 خرداد 1386 [08:23 ]
  نیروگاههای دیزلی
 

این نوع نیروگاهها را معمولا در مناطقی که دور از شبکه سراسرس از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد نصب می نمایند. ساختمان کلی آنها عبارتند از یک موتور دیزل بزرگ که ژنراتور متصل شده به آن را می چرخامند و برق تولید می کند. در این نیروگاهها معمولا موتورهای دیزل با دور کم مورد استفاده قرار می گیرند. ظرفیت هر یک از واحدهای دیزل ژنراتور از چند کیلووات تا چند مگاوات متغیر است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 19 خرداد 1386 [06:32 ]
  خطرات یک راکتور تجاری(1)
 

در یک راکتور هسته ایی تجاری امکان وقوع انفجار هسته ایی در عمل وجود ندارد زیرا اورانیومی که مصرف می شود به اندازه کافی غنی نیست که بتوند باعث بروز انفجار هسته ایظی شود اما احتمال وقوع انفجار معمولی مانند انفجار دیگ بخار یا یک انفجار شیمیایی وجود دارد اینگونه حوادث به خودی خود مهم نیستند زیرا نظیر انها در تاسیسات مشابه هم رخ می دهد اما در نیروگاه هسته ایی بسیار خطرناکند زیرا می تواند باعث انتشار مواد رادیو اکتیو در محیط زیست شود (مواد رادیواکتیو مانند اورانیوم موادی هستند که خودبخود ذرات هستهایی پر سرعت تولید میکنند که برای انسان و دیگر موجودات زنده مضر است) اگر در نتیجه انفجار لایه محافظ بیرونی اسیب ببیند مقادیر بسیار زیاد و خطرناکی از مواد رادیواکتیو در محیط زیست پخش می سود
البته خطرات دیگری متنند گداخت هسته راکتور و سندرم چین و.. وجود دارد که در تایپیک های دیگر به ان می پردازم تا ان زمان شاد و پیروز باشید
افشین آقایان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 19 خرداد 1386 [15:14 ]
  خطرات یک راکتور تجاری(2)
 

خطر دیگری که یک نیروگاه هسته ایی را تهدید می کند افزایش بیش از حد دما در راکتور به علت نقص سیستم خنک کننده ان است که می تواند به گداخت هسته راکتور منجر شود . گداخت هسته راکتور در نهایت ممکن است به ذوب شدن ان بیانجامد. در این صورت مواد رادیواکتیو به صورت ابر مرگ اوری در فضا پخش می شود گرچه داخل کردن میله های کنترل در سوخت واکنش زنجیره ای را متوقف می کند اما ذراتی که پیش از توقف واکنش به وجود امده اند به فعالیت ادامه می دهند و گرما تولید می کند بنابر این بسیار مهم است که سیستم خنک کننده حتی پس از توقف واکنش زنجیره ای فعال نگه داشته شود.
ادامه دارد
افشین آقایان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 20 خرداد 1386 [09:26 ]
  خطرات یک راکتور تجاری (3)
 

نگرانی دیگری که در این مورد وجود دارد این است که پس از بروز نقص در سیستم وذوب شدن هسته راکتور ممکن است ماده مذاب در زمین جاری شود و به درون زمین نفوذ کند این رویداد که گاهی سندرم چین نامیده می شود ممکن است به ازاد شدن ناگهانی مقدار زیادی بخار و ورود مقدار بیشتری ماده رادیو اکتیو به هوا منجر شود حتی ممکن است باعث الودگی ابهای زیر سطحی و گسترش رادیواکتیویته در سطحی وسیع شود پس از انکه راکتور نیروگاه هسته ایی چرنوبیل اسیب دید و هسته ان ذوب شد برای جلوگیری از الودگی بیشتر محیط زیست (بیشتر از انکه در لحظه اول انفجار بود )ماده مذاب را زیر مقدار زیادی ماسه مدفون کردند.
ادامه دارد

افشین آقایان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 21 خرداد 1386 [07:29 ]
  خطرات یک راکتور تجاری (4)
 

فرایند شکاف علاوه بر خطراتی که ذکر شد دو نقص ذاتی هم دارند که عبارتند:
1-اورانیوم که به عنوان سوخت مصرف می شود باید به طور دوره ایی تعویض شود این کار سخت و خطرناک است. حتی اگر سوخت به طور کامل مصرف نشده باشد باید این کار انجام گیرد زیرا محصولات زائد در محیط فرایند انباشت می شود وتعداد زیادی از نوترون ها را جذب می کند به این ترتیب کارایی سیستم کاهش می یابد
2-فرایند شکاف اورانیم را به اجزای بسیار رادیواکتیو دیگر تبدیل می کند و متاسفانه تا امروز روشی کاملا موثر برای نابودی مواد رادیواکتیو زائد شناخته نشده است
در ادامه مبحث به انواع راکتور ها اشاره می کنیم
افشین آقایان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 22 خرداد 1386 [12:03 ]
  راکتور زایش سریع
 

در فرایند شکاف برخی از نوترون ها با اتم هایU-238 برخورد می کنند در نتیجه این برخورد U-238 تخریب می شود و پس از چند مرحله به پلوتونیم 239(PU-239) تبدیل می شود
اگر مقدار U-238 ,U235,PU-239 در ترکیب سوخت به درستی انتخاب شود مقدار PU-239 قابل شکافت از U-238ایجاد می شود،به اندازه ای خواهد بود که باعث شود واکنش زنجیره ای بی نیاز از سوخت اضافی ادامه یابد این واکنش زنجیرهای در مقیاس ازمایشگاهی و با اورانیم غنی که حاوی 20 تا 25 درصد U-235بوده است با موفقیت انجام شده است
در این فرایند به کاهش سرعت نوترون ها به وسیله تعدیل کننده نیازی نیست زیرا سوخت مورد استفاده انقدر غنی هست که بتواند همه نوترون های پر سرعت را جذب کند و از انها برای شکاف استفاده کند . U-238 هم تعداد زیادی از نوترون های پرسرعت را جذب می کند و تعداد بیشتری PU-239تولید می کند و چون PU-239قابلیت شکاف دارد نتیجه کلی این است که فرایند ، سوخت مورد نیاز خود را تولید می کند به همین دلیل به این نوع راکتور راکتور زایش سریع می گویند
اگرچه این فرایند باعث صرفه جویی زیادی در سوخت اورانیم می شود اما بخاطر حضور PU-239 جذابیت چندانی ندارد زیرا از PU-239 در ساخت سلاح هسته ای استفاده می کنند و گسترش این راکتور ها ممکن است به گسترش سلاح هسته ای بیانجامد
ادامه دارد

افشین آقایان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 23 خرداد 1386 [15:04 ]
  انواع راکتور ها
 

راکتور ها انواع دیگری هم دارند از جمله راکتور آب سبک و راکتور دمای بالا که با گاز خنک می شوند . راکتور های اب سبک خود بر دو نوع اند 1- راکتورهای اب تحت فشار و 2-راکتور های اب جوش. همه این راکتورها از فرایند شکاف استفاده می کنند به عبارت دیگر همه این راکتور ها بر اساس رادیواکتیویته و افزایش دمای اب برای تولید بخار کار می کنند اما طراحی انها متفاوت است
تمامی مسائلی که تا به امروز در مورد انها بحث شد در مورد فرایند های مربوط به شکاف بود از فردا در مورد فرایند های مربوط به همجوشی که یکی از موضوعات مهم دنیای فیزیک می باشد که تعداد زیادی از دانشمندان را مشغول خود کرده است صحبت می کنیم و در مورد مزایا معایب روشهای تولید ویا ایجاد و موانع پیش روی این فراینند توضیح می دهیم
شاد و پیروز باشید

افشین آقایان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 24 خرداد 1386 [19:51 ]
  همجوشی
 

همجوشی فرایندی است که طی ان ابرژی خورشید تولید می شود
هنگامی که هسته اتمهای سبک مانند دوتریم و یا تریتیوم تا دماهای بسیار زیاد (بیش از 50 میلیون درجه سانتیگراد )گرم شوند با یکدیگر تر کیب می شوند (جوش می خورند )و هسته های سنگیی مانند هلیم را بوجود می اورند و در نتیجه این فرایند مقدار زیادی انرژِ ازاد می شود انرژِ حاصل از یک فرایند شکاف بیش از انرژی حاصل از یک فرایند همجوشی است اما چون تعداد فرایندهای همجوشی در یک سیستم مشخص در مقایسه با فرایندهای شکاف بسیار بیشتر است در نهایت انرژی حاصل از یک فرایند کلی همجوشی بسیار بیشتر از فرایند کلی شکاف است.
ادامه دارد

افشین آقایان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 26 خرداد 1386 [14:12 ]
  همجوشی(2)
 

ترتیم و دوتریم ایزوتوپ های هیدروژن هستند . ایزوتوپ ها گونه ای از یک عنصر بخصوص هستند که تعداد نوترون هایشان از عنصر پایه بیشتر است و بنابراین سنگین تر از ان هستند. رفتار شیمیایی ایزوتوپ ها و عنصر پایه یکسان است اما رفتار فیزیکی انها متفاوت است.

فرایند همجوشی به منبع فنا ناپذیری از سوخت (هیدروژن و ایزوتوپ های ان )وابسته است محصولات زاید رادیواکتیو کمی دارند و به هنگام بروز مشکل جودبخود متوقف می شود اما بر خلاف این مزیت ها تا امروز همجوشی کنترل شده به دلیل مشکلات مهندسی تحقق نیافته است و دانشمندان پیش بینی می کنند چندین سال تلاش پیگیر لازم است تا انرژی حاصل از همجوشی به صورت تجاری در دسترس باشد

البته لازم بذکر است که کشور فرانسه در نظر دارد نسل جدیدی از راکتورهای همجوشی را برای تولید برق در این کشور احداث کند که البته این طرح به کمک چند کشور دیگر مانند ژاپن امریکا انگلیس المان و... اجرا می شود.

ادامه دارد
افشین آقایان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 28 خرداد 1386 [10:40 ]
  روشهایی در زمینه همجوشی کنترل شده
 

امروزه پژوهش هایی که در زمینه همجوشی کنترل شده انجام می شود بر دو روش اصلی متمرکز است:

1-روش پلاسما

پلاسما گاز بسیار داغی است که در اثر حرارت اتم های متشکله ان یونیزه شده اند اگر دمای این گاز باز هم افزایش یابد ممکن است در ان همجوشی رخ دهد یکی از مسئله های مهم و مشکل این فرایند جلوگیری از پراکنده شدن پلاسما و به عبارت دیگر مهار پلاسماست می توان گفت تقریبا هر نوع ظرف فیزیکی در دماهای میلیون درجه سانتیگرادی که برای تولید پلاسما لازم است تخریب می شود اما چون هسته های گاز از الکترون هایشان جدا شده اند و با مثبت دارند می توان با یک میدان مغناطیسی دست کم به صورت تئوری انها را مهار کرد هم اینک این ایده در پژوهش های فرایند پلاسما دنبال می شود

لازم بذکر است نام دستگاهی که پلاسما را به صورت مغناطیسی در خود حفظ می کند تا بتوان از ان در فرایندهای پژوهشی استفاده کرد توکامک نام دارد

ادامه دارد

افشین آقایان

  امتیاز: 0.00