منو
 صفحه های تصادفی
تاثیر آلودگی بر گیاهان
سوید بن عمرو و شهادت در کربلا
عصر امام خمینی -آهنگ عزیمت انسان به قلمرو تاریخ دیگر
سوختگی
وضعیت اجتماعی – سیاسی مرحله سوم ومیزان نفوذ و قدرت زمان حرفش و دربار در حکومت صفوی
مورنوسیت
استدلال امام علی علیه السلام درباره تک شوهری زنان
حسن بن زید ، داعی اول چگونه آدمی بود ؟
کاوشگرهای ویجر
تکنولوژی Ajax
 کاربر Online
458 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 27 اسفند 1384 [07:20 ]
  خرس قطبی
 

سلام

آیا می دانید که چرا خرس قطبی غیر قابل روئیت ترین حیوان در جهان است؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 28 اسفند 1384 [05:46 ]
  خرس قطبی غیر قابل رویت ترین حیوان در جهان
 

سلام

شما هرگز قادر به تشخیص یک خرس قطبی در شب نخواهید بود. پوست او که به طرز ماهرانه ای مملو از رشته های بینایی می باشد حتی با دوربینهای مادون قرمز نیز قابل تشخیص نیست.
موهای او روشن و شفاف و پوستش تیره است. اما این خرس به رنگ سفید دیده می شود. زیرا خزه های او کمترین نور را جذب می کنند. تصور می شود که این موضوع داستانی متحیر کننده راجع به قطب شمال باشد. اما دانشمندان کشف کرده اند که خرسهای قطبی دارای یک نوع خز منحصر به فرد هستند.

وجود این خز باعث می شود که خرسها در شب از نظر پنهان بمانند و حتی استفاده از دوربین های مادون قرمز و جستجو توسط اشعه ماورا بنفش نیز سودی ندارد، از طرف دیگر این خز باعث محافظت و گرم نگه داشتن خرسها در سرمای زیر 20 درجه سانتیگراد در قطب شمال می شود، خزی که پوست این خرسها را پوشانده، توجه کارشناسان انرژی خورشیدی و هم چنین کارشناسان نظامی را به خود جلب نموده است، زیرا این خز تقریبا سه برابر بیشتر از صفحات خورشیدی ساخت بشر اشعه خورشید را به دام می اندازد.

دانشمندان در تلاش هستند که از بافت این خز برای استفاده در صفحات خورشیدی نسخه برداری کنند و کارشناسان نظامی در پی یافتن راهی برای به کار بردن این موها در استتار تجهیزات محرمانه نظامی هستند. سالها پیش یک مقام رسمی کانادایی هنگامی که سرشماری حیات وحش را از طریق عکسبرداری هوایی هدایت می کرد برای اولین بار این خرسهای پنهان را کشف نمود. جای تعجب نبود که عکسهای گرفته شده از خرسهای سفید در زمینه برفی قابل رویت نبودند. عکاس از فیلم مادون قرمز استفاده نمود اما خرسها باز هم دیده نشدند زیرا خز آنها اشعه ماورا بنفش را جذب کرده و آن را به مادون قرمز تبدیل می کند تا بدن خرس گرم شود.

ریچارد/ ای.جرجین پرفسور و فیزیکدان باز نشسته دانشگاه شمال شرق ایالات متحده هنگامی که در بخش تحقیقات نظامی و فعالیتهای فرماندهی ارتش مشغول به کار بود، نتایج جالب توجهی در این زمینه به دست آورد. جرجین در این زمینه شروع به بررسی کرد که چگونه می توان از اصول ساخت این خز برای اونیفورم سربازها و همچنین محافظت آنها در برابر سرما استفاده کرد. اگر چه در حال حاضر جرجین باز نشسته شده است اما تحقیقات او تا به امروز نیز ادامه یافته است.

خوشبختانه یکی از معماهای موجود در این زمینه قبلا حل شده است که، چرا در حالی که پوست خرسها سیاه و موهایشان روشن است رنگ آنها سفید به نظر می رسد؟ پاسخ این است که موهای آنها 90 درصد از گرمای خورشید را در بخش طیف غیر قابل رویت اشعه ماورا بنفش جذب نموده و به پوست منتقل می کنند و فقط 10 درصد از طیف نور، قابل رویت می باشد و بقیه نور پراکنده می شود. به این ترتیب این موجودات گرم می شوند و ظاهری سفید پیدا می کنند- مزیتی که مختص موجودات قطبی است.

جرجین برای آزمایش تئوری خود یک موی خاکستری خود و یک موی خرس قطبی را در معرض نور حاصل از لیزر هلیوم - نئون قرار داد. موی خرس قطبی همانند یک لامپ مهتابی می درخشید، در حالی که موی انسان تنها در نقطه ای که لیزر می تابید مشخص بود. موهای تو خالی خرس از خارج سطحی نرم و از داخل پوششی ناهموار دارند و به نظر می رسد که شبیه به رشته های طبیعی بینایی کار می کنند. یعنی نور از یک طرف وارد می شود و به سمت داخل بر می گردد تا از طرف دیگر خارج شود.

عملکرد خزهای خرس قطبی اگر عجیب نباشد، بسیار سرگرم کننده است: به طوری که مثل یک آینه یک طرفه اجازه می دهد که نور از همه طرف وارد شود و بعد آن را به سمت پایین یعنی پوست منتقل می کند. جرجین همچنین ادعا می کند که موی خرس های قطبی خواص دیگری نیز دارند:

در مرکز درونی مو یک رشته مغزی وجود دارد که به یک غشا با سیستمی پیشرفته برخورد می کند. او عقیده دارد که این سیستم تقاطعی (صلیبی) نه تنها باعث انتقال نور می گردد بلکه باعث ایجاد نیرو ، استحکام و بی وزنی نیز می شود. شاید این نظریه پاسخی به این سوال باشد که خرس های قطبی با وجود هیکل بزرگ خود چگونه این همه چابک هستند؟ و با وجود این که بلندی آنها گاه به 3 متر و وزنشان به بیش از 726 کیلوگرم می رسد قادر هستند 56 کیلومتر در ساعت بدوند (رکورد قهرمانان دو سرعت در المپیک حداکثر 40 کیلومتر در ساعت می باشد.)

طبیعت این امکان را برای یکی از بزرگترین موجودات گوشتخوار به وجود آورده است که با داشتن چند ویژگی منحصر به فرد تبدیل به خرسی تنومند گردد. یکی از این ویژگیها توانایی بوییدن غذا از فاصله 32 کیلومتری است و دیگری داشتن پلک های داخلی ویژه ای است که چشمان خرس را به هنگام خیره شدن به نور خورشید و برف محافظت می کند و سوم وجود کیسه های هوایی در زیر خزه های اوست که باعث شناور شدن خرس در آب می شود.

این خرسها به طور غیر قابل باوری قوی هستند. تا حدی که قادرند نهنگهای کوچک را از آب بیرون بکشند. یا فوکهایی به پهنای 30 سانتیمتر را از سوراخهای 10 سانتیمتری که در یخ ایجاد کرده اند بیرون کشیده و تمام استخوانهای آنها را خرد نمایند. بازدیدکنندگان قطب شمال گاهی از روی نادانی سعی می کنند برای یادگاری دسته ای از موهای خرس را بکنند ولی آنها باید بدانند که نباید آرامش خرسها را بر هم زد. زیرا یک اشاره کوچک پنجه های او می تواند آنها را با تابوت روانه خانه شان کند.


  امتیاز: 0.00