منو
 صفحه های تصادفی
آثار و تالیفات ابن سینا
صولت الدوله قشقایی
حکیم عمر خیام
شاه عباس اول
فرهنگ و هنر در عهد صفویه از جهت ادبیات و شعر، نقاشی و خوشنویسی
درختان کهن ایران
مقام علی علیه السلام در پیشگاه خداوند
کسوف و خسوف
مشخصات پستانداران
اصحاب امام حسین علیه السلام و شوق شهادت
 کاربر Online
445 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دارا 3 ستاره ها ارسال ها: 140   در :  چهارشنبه 24 اسفند 1384 [16:06 ]
  گل یاس بکاریم
 

دارایاس سفید بکارید

زمانی یاس سفید آنقدر محبوبیت داشت که گلدانهای بزرگ آنرا در خیلی از منازل تهران میکاشتند و در شهر های گرمسیر شاید هم هنوز محبوبیت داشته باشد . این همان گلی است که شعرا از آن زیاد نام میبرند نام آن یاس سفید و نام لاتین آن Jasminum officinale است و در زبان انگلیسی آنرا Poet’s jasmine که به معنی یاس شاعران است مینامند . این گل را در گلدان کوچکی شروع کنید و با بزرگ شدن تدریجی آن آنرا به گلدانهای بزرگ منتقل کرده و خاک خوب باغبانی به پایش بریزید آفت مهمی ندارد فقط آفتاب فراوان و کود متعادل که 12-12-12 است نیاز دارد این کود در آب حل میشود و آبی رنگ است نیم قاشق چایخوری آنرا در چهار لیتر آب حل کنید و با آب پاش روی برگهای گیاه بپاشید تا آنرا خیس کند و باقی را در پای گیاه و در گلدان بریزید اگر نیاز داشتید و گیاه بزرگ بود مقدار بیشتری کود درست کنید. فراوانی گلهای گیاه به کود دهی منظم مستقیما ربط دارد کود دادن را در تمام فصل گل دهی که تا اوایل زمستان هم میرسد هر پانزده روز یکبار میتوانید ادامه دهید از قاشق اندازه گیری استفاده کنید و اندازهء کود را تغییر ندهید مگر اینکه گیاه زیادی داشته باشید و بخواهید امتحان کنید زیرا امکان سوختنش وجود دارد . وقتی سرما به چند درجه بالای صفر رسید آنرا داخل خانه بیاورید دیگر به آن کود ندهید تا بهار هوادوباره گرم شود و بتوانید آنرا بیرون بگذارید . پس از آن باز میتوانید بمحض بیدار شدن گیاه برنامه کود دهی را به گیاه ادامه دهید . گلهای خشک شده آنرا در زیر نور که بطور سفید خشک میشوند را میتوانید جمع آوری کرده و از آن در ظروف شیشه ای بزرگ با چند قطره عطر یاس مخلوط کنید تا خانه شما را خوشبو کند و زیبایی گل یاس خشک کرده را به آن بیفزاید , ظرف باید ظرف شیشه ای بزرگ باشد .در زمستان داخل خانه اگر نور کافی موجود نیست یک لامپ مهتابی روی گیاه 12 ساعت در روز بگذارید تا کمبود نور نداشته باشد . پس از مدتی به نیاز گیاه و عادت آن پی خواهید برد و در آن خبره خواهید شد . با اینکار خاطرات خوشی برای کودکان و دوستانتان خلق خواهید کرد تا وقتی زنده هستند آنرا فراموش نکنند و رسم و علاقه شما را در میان دوستان بازگو کنند .مخصوصا آنهایی که خانه هاشان حیاط دارد از این کار غفلت نکنند . گل یاس غذای روحتان را فراهم خواهد کرد و برای استرس و افسردگی هم مناسب است.

نترسید یاس داخل گلدان زیاد بزرگ نمیشود , در مناطق گرمسیر آنرا بیرون و در حیاط بکارید و از نی یا چوب برای سر پا نگه داشتن گیاه استفاده کنید و یا آنرا کنار دیوار بکارید تا روی دیوار حیاط رشد کند .  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 24 اسفند 1384 [16:10 ]
  یاس سفید
 

با سلام

با تشکر از مطالب جالبی که به انجمن می فرستید من یکی از عکسهای ارسالی را در انجمن قرار دادم.

تصویر


  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 25 اسفند 1384 [05:53 ]
  یاس و یاس مشهور رازقی
 

دارا
یاس سفید را هر از چندی لازم است که بیارایید و شاخ و برگ های گل کرده ستبر را کمی بچینید و آنرا دوباره شاداب کنید . خاک خوب دارای هیوموس و یا هوموس با پرلایت و یا بدون آن استفاده کنید . من نمیدانم خاک گلدان در ایران به صورت تجارتی عرضه میشود یا نه اگر که هست از آن استفاده کنید و مطمئن باشید که خاک خوب بکار میبرید خاک ها مختلف هستند و خاک با ماسه و پیت ماس و خاک برگ و پرلایت و چوب سخت پوسیده شده در اثر رشد دادن باکتری ها روی آن محتویات این نوع خاکها هستند و یک شرکت خوب و معتبر را همیشه مردم میشناسند و میدانند چه خاکی دارد و ار آن میخرند اما شیوه های بجای روش اصلی هم کم نیستند که با شیوه های صنعتی این کار را سریع کرده و چیزی که برای گلدان خوب باشد را فراهم میکنند که البته هیچ وقت به خوبی خاک گلدان اصلی نیست . اگر این نوشته ها کمی برایتان نا آشنا جلوه میکند برای اینست که مقداری از آن مربوط به آمریکاست ، در ایران بسته به اینکه در کجا هستید میتوانید خاکهای مختلف پیدا کنید. بیاد داشته باشید خاک سفت نمیگذارد آب و اکسیزن به ریشه برسد وقتی هم که خیس شد آب به مدت زیاد اطراف ریشه میماند و جلوی رسیدن اکسیژن را به ریشه میگیرد خاک گلدان خاک نرم باید باشد و اگر میخواهید بدانید که چقدر سفت باید باشد همان پیت ماس مرطوب را به خاطر داشته باشید ، پیت ماس از لحاظ ساختمانِ خاک مفید است ولی مواد آلی ندارد یا کم دارد و به آسانی شکسته نمیشود درست کمی مثل ماسه عمل میکند ،فقط مواد آلی حاصل از شکسته شدن خاک برگ و چوب مثل مالچ است که خوراک کند برای گیاه تولید میکند که همیشه پای گیاه باشد ولی برای نیاز مازاد گیاه به کود در موقع گلدهی چون خاک تمام مواد را در اختیار گیاه به سرعت لازم نمیگذارد از کود شیمیایی استفاده کنید . اگر کود دامی استفاده کردید خودتان کم کم و با دقت امتحان کنید تا حساب کار دستتان بیاید .من کود دامی را برای داخل گلدان مناسب نمیدانم مگر اینکه آنرا داخل خانه نیاورید . خاک تمیز و غیر آلوده بکار ببرید کود شیمیایی برای گلها بهترین است و یک شیشه غلیظ آن مدتها کارتان را راه میاندازد . اینها را اگر محلی برای فروش آن نیافتید با یک تلفن از دانشکده کشاورزی بپرسید تا محل فروش آنرا به شما معرفی کند و از مدیران سوپر مارکت خود بخواهید انرا در بسته بندی مناسب در اختیار مشتری قرار دهد به آنها پیشنهاد کنید که با اختصاص دادن یک قسمت در یکی از فروشگاه هایشان به وسایل اینکار شروع کنند و با ازدیاد مشتری عرضهء آنرا گسترش دهند .شما هم برای کمک به فرهنگ اینکار با نوشتن و چاپ جزوه هایی با عکس برای چند گل در هر جزوه کمک کنید و با مراجعه به فروشگاه مسائلی را که آنها ممکن است در آن تخصص نداشته باشند برایشان آسان کنید و راه عرضه آنرا به آنها نشان دهید .

  • نهال های بیست سانتی متری را در یک پلاستیک خاک پر از خاک گلدان که با کش حلقه ای نگه داشته شده را میشود در فروشگاه عرضه کرد و یا با قرار دادن آن در قوطی مقوایی محکم سه گوش و ارزان آنرا به اقصی نقاط ایران فرستاد . این دستور برای هر نهالی خوب است که انجام شود .

  • گل یاس انواع مختلف دارد و در نقاط مختلف دنیا انواع مختلف آن رشد میکند یکی از آنها که بسیار خوشبوست و کمی کوچکتر است و رونده نیست گلی است که در فیلیپین فراوان است و گل ملی آنها بحساب میاید و آن Sambatica نام دارد .

  • این یاس در غرب به یاس عربی معروف است من از وجه تسمیه این نام خبر ندارماین همان یاس چمپا است که اصل آن از هندوستان است برگهای این گیاه همیشه کمی کرچ شده بنظر میرسد و قوی ترین رایحه را دارد و چند تا از آن یک خانه را عطر آگین میکند .


یاسی که در اینجا میبینید در امریکا به \'Maid of Orleans\' معروف است و این همان یاس خوشبوی چای است


اصل یاس رکس از کشور تایلند است و بزرگترین گل یاس است البته بدون در نظر گرفتن یاس رازقی که پر برگ است و از کوهستانهای چین است.


این گل یاس بخاطر حالت آن به گل یاس عنکبوت مشهور است .هر گلی که افتاده و برگهایش بلند باشد در انگلیسی یک پسوند اسپایدر هم به همراه دارد این نام عنکبوت را در همراه نام خیلی از گلها میبینید. داودی عنکبوتی ،کوکب عنکبوتی، مینای عنکبوتی از این قبیل است.


Jasminum nudiflorum نام انگلیسی این یاس زرد است
و بالاخره یاس رازقی مشهور
یک نوع یاس رازقی


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 25 اسفند 1384 [06:07 ]
  ممنون د ارای عزیز
 

با سلام

پیشنهاد میکنم خانم فارابی یکی از مقالات فراخوان را گل یاس ایرانی قرار دهید و مطالب آقای دارا را نیز در فراخوان شرکت دهید.

از آقای دارای بزرگوار نیز تقاضا داریم مطالب خودش را در فراخوان مطرح نمایند تا مطالب به اسم خودشان بصورت صفحه دانشنامه فعال گردد.

نوروزتان همیشه یاسی باشد.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  پنج شنبه 25 اسفند 1384 [13:43 ]
  عنوان گل یاس
 

با سلام

آقای خادم پیشنهاد خوبی بود من عنوان گل یاس را در صفحه فراخوان گروه زیست شناسی شبکه ایجاد کردم.

آقای دارا لطفا با مراجعه به گل یاس مطالب خود را در این عنوان قرار دهید.

  امتیاز: 0.00