منو
 صفحه های تصادفی
مگس میوه
کاربر:حسین خادم
عقلانیت در ادیان مختلف از نظر ماکس وبر
دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه امیر کبیر
کمربند سیارکها
دیود تونلی
مناظره امام باقر علیه السلام با نافع بن ازرق
نابرابریهای طبقاتی از دیدگاه مارکس
شعر و شاعری در اسلام
بازار سازمان یافته پول
 کاربر Online
346 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 24 اسفند 1384 [06:53 ]
  فناوری بزرگ نانوپودرهای فریت نیکل
 

اعضای هیات علمی گروه متالورژی دانشگاه تهران به ساخت فریت نیکل در ابعاد نانومتر با ساختار بلوری مکعبی موفق شدند.

"دکتر جلال آزاد منجیری" و "دکتر سید علی سید ابراهیمی" ، اعضای هیات علمی گروه مهندس متالورژی و مواد دانشگاه تهران ، در این پژوهش از روش جدید سل ــ ژل خود احتراقی که واکنشی بی‌نظیر از سل ـ ژل و احتراقی می‌باشد، برای تهیه ذره‌هایی با ابعاد نانومتر استفاده کرده‌اند که دارای مزایایی از قبیل ارزان بودن ، سهولت آماده سازی و تولید ذره‌های همگن با ابعاد نانومتر است.

به گفته این پژوهشگران ، فریت نیکل دارای شبکه مکعبی بوده و جزو دسته فریت‌های نرم مغناطیسی است که به دلیل مقاومت الکتریکی بالا و وادارندگی مغناطیسی پایین در هسته‌های ترانسفورماتورها ، وسایل ارتباطی ، چیپ‌های الکترونیکی و ژنراتورهای مورد استفاده قرار گرفته و برای به دست آوردن ذره‌های بلوری خالص آن از روش‌های ساخت زیادی نظیر سل ـ ژل ، هم رسوبی ، شیمیایی و واکنش هیدروترمال استفاده می‌شود.

در بخشی از مقاله مربوط به این طرح در تبیین روش ساخت این نانوپودر آمده است: ابتدا مقدار معینی از نیترات ، آهن نیترات و ستیریک اسید در آب مقطر حل شده و جهت خنثی ماندن PH این محلول مقداری آمونیوم هیدروکسید به آن اضافه می‌شود و پس از حرارت محلول به صورت ژل در آمده و با ادامه حرارت ژل خشک شده و تبدیل به خاکستر و در نهایت فریت نیکل می‌شود.

ترکیب خاکستر حاصل از احتراق نشان می‌دهد که بخشی از فریت نیکل می‌تواند بعد از احتراق و قبل از کلسینه شدن تشکیل شود و ژل سیترات ــ نیترات از نیترات‌های فلزی و سیتریک اسید با نسبت مولی 1:1 تشکیل شده است که رفتار خود احتراقی از خود نشان می‌دهد.

یون‌های نیترات ، نقش مهمی در فرایند خود احتراقی ژل سیترات ــ نیترات نیکل بازی می‌کنند و فرآورده احتراق حاصل از واکنش اکسایش ــ کاهش بین سیستم نیترات و سیترات است و یون‌های نیترات باعث افزایش سرعت واکنش و پایین آوردن دمای احتراق می‌شوند.

به گفته پژوهشگران ، بعد از احتراق ، خاکستر حاصل شامل فازهای NiFe2O4 و Fe2O3 به اندازه نانومتر است و بعد از کلسینه شدن در دمای حدود 1000 درجه سانتی‌گراد ، به مدت یک ساعت فقط فاز NiFe2O4 پایدار خواهد بود.


منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران

  امتیاز: 0.00