منو
 کاربر Online
583 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 21 اسفند 1384 [05:14 ]
  آبیاری Irrigation
 

آبیاری


Irrigation


دارا

آبیاری در کشاورزی برای جایگزینی و یا کامل کردن کمبود باران برای کشاورزی بکار میرود ، در مقابل نوع کشاورزی که فقط به آبان باران متکی باشد کشاورزی دیم (dryland farming)نامیده میشود .


1 نگاهی به آبیاری و مواردی که در اینجا پوشش داده خواهد شد .

2 انواع آبیاری
2.1 آبیاری غرق آبی------Flood (furrow) irrigation
2.2 آبیاری بارانی یا بالاسری------- Overhead (sprinkler) irrigation
2.3 آبیاری از روی محور و یا پایه-------- Center pivot irrigation
2.4 آبیاری با بازو و یا محور جانبی افقی--------- Lateral move (Side roll, Wheel line) irrigation
2.5 آبیاری قطره ای و یا چکِشی--------- Drip, or trickle irrigation
2.6 آبیاری توسط لایه خیس زیرین --------Subirrigation
3 چگونه یک سیستم آبیاری کار میکند---------- How an irrigation system works
4 تاریخچه آبیاری---------- History of irrigation
5 مسائل آبیاری--------- Problems in irrigation

نگاهی گذرا به آبیاری :

آب برای آبیاری ممکن است آبی باشد که نزدیک به محل کشاورزی است و یا در مسافتی دور تر قرار دارد این آب مثل آب نهر یا رود ممکن است مایع و یا منجمد باشد و همچنین ممکن است از چشمه یا قنات ، دریاچه ، آبخیز باشد و یا از چاه و توده برف بیرون آید.

بسته به مسافتی که منبع آب آبیاری در آن واقع شده و یا فصلی بودن آب بارانی که از آن استفاده میشود ،آب ممکن است توسط کانال و جوی ها مستقیما به محل و زمین کشاورزی بدین طریق رسانیده شود .و حتی ممکن است در مخازن و یا آب انبار هایی برای استفاده بعدی ذخیره گردد .ضمنا آب بارانِ اطرافِ زمین کشت که کشت در آن صورت نمیگیرد و یا بامها در نزدیکی محل کشاورزی را میشود جمع آوری کرده و پس از انبار کردن در مواقع ضروری از آن استفاده نمود.
شیوه های آبیاری بر حسب اینکه چگونه آب از منبع به زمین کشاورزی منتقل و در آن پخش میشود با هم دارای تفاوت هایی است.
در کل میشود گفت که هدف پخش آب بطور برابر در تمام سطح زیر کشت است تا گیاه بتواند به مقدار آبی که نیاز دارد دسترسی پیدا کند نه زیاد و نه کم .

انواع آبیاری:

غرقابی (Flood irrigation)
خطوط گودی را در اطراف گیاه میتوان با ابزار دستی مثل بیل و بیلچه باغبانی، گاوآهن و یا تراکتور شیار انداز تعبیه کرد و حتی بسته به امکانات و اقتصاد کشاورز وسایل دقیق تر لیزری و دستگاه کنترل و ماشین آلات بزرگ برای زمین های فراختر زیر کشت وجود دارند که باید اقتصادی ترین آنها را بسته به تولید و مساحت زیر کشت انتخاب کرد.
گیاهان در خاک بالا آورده شده مجاور خط آب و در خطی مستقیم کاشته میشوند ، آب در مزرعه توسط این کانال ها و جوی ها پخش میشود و ممکن است این جوی ها با مواد نفوذ ناپذیر پوشیده شده باشند تا آب با نفوذ در زمین هدر نرود . این مواد ناودان مانند ممکن است پلاستیک نیمه سخت و یا آلومینیومی با مجرا های پیش ساخته باشند و یا ممکن است در گودی شیار آنرا قرار داد و سوراخ هایی نزدیک گیاه در آن تعبیه کرد . لوله های سیفون دار آب را از مجرای اصلی در مجاور شیار ها به داخل ناودان های دارای مجاری میریزد تا به گیاه برسد . اگر برای آبیاری لوله مصرف بکار رفته باشد میتوان شیر کنترل آب را با دست و یا بطور اتوماتیک در مقاطعی از روز برای آبیاری باز یا بسته کرد .همینطور دستگاه اتوماتیک میتواند آب را از از چند لوله که زمان آبدادنش تمام شده آب را قطع و به لوله هایی که منتظر آبیاری قسمتهای دیگر هستند بیندازد .
اگر مزرعه بزرگ باشد و مخصوصا اگر مسطح نباشد ممکن است جا هایی از آن آب زیادی بگیرند و محل های دیگر خشک بمانند
بسته به وجود باد و درجه حرارت هوا و نفوذ پذیری زمین آب پیش از اینکه در دسترس گیاه قرار گیرد ممکن است مقداری کم و یا زیاد به هدر برود .والو های اتوماتیک که به نام والو های موجی هم موسومند میتوانند کارآیی فرایند آبیاری شیار ها را افزایش دهند زیرا به طور یک در میان آبیاری را انجام میدهند و با کند کردن نفوذ آب در زمین از اتلاف آب در شیار میکاهند و بدین طریق آب مورد نیاز گیاه بدون اتلاف در دسترس آن قرار میگیرد .
بقیه مطالب در دست ترجمه است و با کامل شدن به تدریج پست خواهد شد .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 21 اسفند 1384 [05:18 ]
  آبیاری
 

با سلام

تشکر از مطالب فوق العاده جالبتان. منتظر قسمتهای بعدی آن هستیم.
عکسی را که فرستاده بودید در انجمن قرار میدهم.

تصویر


  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 22 اسفند 1384 [06:06 ]
  آبیاری بارانی
 

آبیاری بارانی

Overhead (sprinkler) irrigation


دارا

آبیاری بارانی


آبیاری بارانی را در شکل زیر در مزرعهء تولید قره قاط (نوعی ذغال اخته) میبینید که در نیویورک قرار دارد در این شیوه آب با لوله به یک یا چند محل مرکزی که در مزرعه قرار دارد آورده میشود و با یک بازوی افقی که در ارتفاع یک یا دو متری به پایه ای متصل است قرار گرفته و دارای سوراخ های دوش مانندی است که آب را روی گیاه میپاشد این مکانیسم ها دارای فشار کمی هستند و در آن از قطعات مختلف برای تنظیم آب پاشی استفاده میکنند که قابل تغییر و تنظیم هستند . در انواعی از آن سوراخ ها و قطعات کنترل آب از پیش ساخته و تنظیم شده و در انواع دیگر قابل تنظیم هستند .اگر هدف آسانی آبیاری باشد بعضی از سیستم ها دارای لوله آب نهفته در زمین هستند که کار را آسان میکنند . اگر زیبایی مورد نظر باشد سیستم هایی وجود دارند که نهفته هستند و وقتی فشار آب به اندازهء معینی رسید با باز شدن شکفتن مانند ناگهانی آبیاری شروع میشود و پس از آبیاری برای جلوگیری از ورود خاشاک در آن بطور خودکار بسته میشود . این سیستم آبیاری در شهر های آمریکا معمول است و آنها را در پارک ها مزارع ، میدان های چمن بازی گلف آنرا میبینید .

آبیاری بارانی بطریق بالاسری

در این سیستم سوراخ های پاشنده آب روی لوله از شکل هایی پیروی میکنند و معمولا طوری ساخته نشده اند که فشار های بالای 30 پاوندفوت بر اینچ مربع (حدود 200 کیلوپاسکال)را تحمل کند و این برای آب افشانی خیلی نرم و ریز ممکن است مسائلی پیش بیاورد .
پاشنده های با فشار بالا دارای روتور هایی هستند که دارای درایو گوی دار هستند . در بعضی از آنها مکانیسم درایو کننده ممکن است دنده ای باشد و در برخی دیگر نوع درایو قسمتهای چرخان پرس شده در هم هستند . در اینجا در باره جزییات قطعات توضیح داده شده که برای خودداری از اطاله کلام آنرا خلاصه میکنیم . در این سیستم ها فشار را میتوان از 275 تا 900 کیلو پاسکال افزایش داد که میدانید آبی که بیرون میاید بشکل مه یا بخار است و آبیاری را خیلی کند میکند تا گیاه از آب استفاده بهینه را ببرد . در این سیستم ها جریان آب 50 تا 1200 گالن در دقیقه است که میشود سه تا 76 لیتر در ثانیه . نوک قطعات پاشنده بطوری طراحی شده که ایجاد گرد و خاک نکند و در اثر کار مسدود هم نشود .


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 23 اسفند 1384 [14:51 ]
  آبیاری با بازوی گردان پایه دار
 

آبیاری با بازوی گردان پایه دار


دارا

آبیاری با بازوی آب پاش گردنده و از بالا دارای چند قسمت لوله است که از فولاد گالوانیزه و یا آلمنیومی ساخته شده که با خرپا هایی(trusses)نگه داشته میشود . لوله روی برج چرخداری قرار دارد که در طول آن قطعات پاشنده آب قرار گرفته اند . سیستم در خط دایره ای حرکت میکند که با آب تغذیه میشود و محور گردان در میان مسیر کمانی شکل قرار گرفته است ، این نوع در قسمتهایی از کشور امریکا که نوع زمین مسطح است کاربرد دارد. بیشتر محور های گردنده امروز دارای یک زانویی آویزان شونده هستند که با افتادن به پایین لوله را در ارتفاع کمی از گیاه قرار میدهد؛ این کار برای کاهش دادن اتلاف آب توسط بخار شدن است . لوله های آویزان همچنین با شیلنگ کشنده شونده آب را درست در میان گیاه ِ محصول میریزد .این سیستم ها با نام LEPA که مخفف (Low Energy Precision Application) است و آبدهی دقیق با انرژی کم معنی میدهد شناخته میشوند .

قبلا بیشتر بازو های چرخنده آب پاشی با نیروی فشار آ ب کار میکردند ولی اکنون با سیستم هیدرولیک که قوی تر است کار میکنند . موتور الکتریکی هیدرولیک هم با برق کار میکند که بالای برج آن نصب شده است .
بازوی چرخنده را میتوان طوری پیکر بندی کرد که در یک خط مستقیم حرکت کند در اینصورت آب از گودال میانی کشیده میشود، این نوع آبیاری را آبیاری حرکت خطی مینامند .آبیاری با بازوی جانبی گردنده

این قسمت برای اطلاعات اضافی علاقمندان است و از ترجمه آن میگذرم ولی برای اطلاع خوانندگان ضمیمه میشود کاربردش در اراضی تپه دار ودارای پستی و بلندی جایی که مخارج استخدام کارگر زیاد است:

Lateral move (Side roll, Wheel line) irrigation
A series of pipes, each with a wheel of about 1.5 m diameter permanently affixed to its midpoint and sprinklers along its length, are coupled together at one edge of a field. Water is supplied at one end using a large hose. After sufficient water has been applied, the hose is removed and the remaining assembly rotated either by hand or with a purpose-built mechanism, so that the sprinklers move 10m across the field. The hose is reconnected. The process is repeated until the opposite edge of the field is reached.

This system is less expensive to install than a center pivot, but much more labor intensive to operate, and it is limited in the amount of water it can carry. Most systems utilize 4 or 5 inch diameter aluminum pipe. One feature of a lateral move system is that it consists of sections that can be easily disconnected. They are most often used for small or oddly-shaped fields, such as those found in hilly or mountainous regions, or in regions where labor is inexpensive

  امتیاز: 0.00