منو
 کاربر Online
1647 کاربر online

عوامل تعیین کننده شدت سوختگی

تازه کردن چاپ
علوم طبیعت > علوم پزشکی (طب) > پرستاری > کمکهای اولیه
(cached)شدت سوختگی را شرایط آسیب ، علت سوختگی ، محل و شکل سوختگی ، وسعت ، سن مصدوم ، محل آن و وجود ضایعات همراه تعیین می‌کنند.

شرایط آسیب

اکثر مصدومین دچار سوختگی حتی آنهایی که سوختگیهای وسیعی دارند، بلافاصله پس از آسیب ، هوشیار هستند و می‌توان از آنها اطلاعات حیاتی در مورد شرایط وقوع سوختگی کسب کرد. از مصدوم وزنش و زمان دقیق سوختن را بپرسید تا بتوانید میزان دقیق مایع تزریقی مورد نیاز را حساب کنید داشتن اطلاعاتی در مورد شرایط آسیب می‌تواند کمک مهمی برای یافتن آسیب احتمالی راههای هوایی فراهم آورد. اگر آتش سوزی در یک فضای بسته اتفاق افتاده باشد، اگر سوختگی توسط گازها و سوختهای سمی ایجاد شده باشد، یا اگر در لحظه نجات مصدوم از محل آتش سوزی ، وی بیهوش یا نیمه هوشیار باشد باید به آسیب راههای هوایی مشکوک شد.

محل و شکل سوختگی

محل سوختگی از عوامل مهم دیگری است که در تعیین شدت یک سوختگی در نظر گرفته می‌شود بر این اساس سوختگی بعضی از مناطق بدن را سوختگیهای بحرانی می‌نامند و آنها را بدون در نظر گرفتن وسعت سوختگی ، شدیدتر حساب می‌کنند. این محلها شامل سوختگی صورت ، دست و پا ( پایینتر از مچ) ، ناحیه تناسلی ، آرنج ، زانو و زیر بغل می‌باشد (در بچه‌ها سوختگی الکتریکی لبها را جزء سوختگیهای بحرانی در نظر می‌گیرند). اینکه سوختگی این مناطق را شدیدتر و بحرانی در نظر می‌گیرند به دلیل در خطر انداختن بیشتر جان مصدوم نیست بلکه به علت میزان معلولیتی است که بعداً به دنبال سوختگی این محلها به جا می‌ماند (مثل محدودیت حرکتی در سوختگی مفاصل و دست و پا). بنابراین باید مصدومینی را که در این محلها دچار سوختگی شده‌اند هر چه سریعتر و بطور اورژانس به بیمارستان یا مرکز سوانح و سوختگی منتقل کرد.

سن مصدوم

در تعیین شدت یک سوختگی سن عاملی عمده و با اهمیت است. بچه‌های زیر 5 سال و بزرگسالان بالای 60 سال شدیدترین واکنش بدنی را نسبت به سوختگی دارند و در آنها نحوه ترمیم سوختگی متفاوت از سایر گروه های سنی است. شدت و سطحی از سوختگی که برای یک بالغ جوان خفیف تا متوسط در نظر گرفته میشود ممکن است برای یک شیرخوار یا یک فرد مسن کشنده باشد.

وجود بیماریها و ضایعات دیگر

مصدومی که دچار سوختگی می‌شود اگر از قبل مبتلا به بیماریهای دیگری نیز باشد، علائم و عوارض سوختگی در وی تشدید می‌شوند. مثلاً بیماری که مبتلا به بیماری تنفسی است در صورت تماس با هوای داغ یا بخارهای سمی مواد شیمیایی وضعیت بدتری خواهد داشت.

مباحث مرتبط با عنوانتعداد بازدید ها: 29545


ارسال توضیح جدید
الزامی
big grin confused جالب cry eek evil فریاد اخم خبر lol عصبانی mr green خنثی سوال razz redface rolleyes غمگین smile surprised twisted چشمک arrowاز پیوند [http://www.foo.com] یا [http://www.foo.com|شرح] برای پیوندها.
برچسب های HTML در داخل توضیحات مجاز نیستند و تمام نوشته ها ی بین علامت های > و < حذف خواهند شد..