منو
 صفحه های تصادفی
کانون پلاسما
رویارویی داعی علوی با امیر اسماعیل سامانی
عباس بن عبدالمطلب
Hafnium
سوره فیل
گزش حشرات
امام حسن علیه السلام مصداق اولی الامر
دریاچه های کوچک ایران
سعید بن جبیر
امیر اسماعیل منتصر سامانی
 کاربر Online
762 کاربر online

بیعت مردم بر ولایتعهدی امام رضا علیه السلام

تازه کردن چاپ
فرهنگ > الهیات > دین اسلام > شیعه > دوران زندگی > حوادث دوران امامت
(cached)

وقتی حضرت رضا علیه السلام به اجبار مأمون، ولایت‌عهدی را پذیرفت، مأمون مجلسی ترتیب داد و گروه‌های مختلف مردم، از کارگزاران و قضات و ... را به بیعت با امام فرا خواند.
امام وارد مجلس شد و مأمون به پسرش، عباس، دستور داد به عنوان اولین نفر با او بیعت کند. پس از او سایر مردم بیعت کردند. گویندگان، خطبه‌ها خواندند و شعرا شعرها سرودند و از فضایل حضرت رضا علیه اسلام سخن‌ها به میان آوردند.

سپس مأمون از امام خواست برای مردم خطبه بخواند.
امام فرمود: « سپاس و حمد مخصوص خدایی است که آن چه مردم ضایع کردند، حفظ کرد و مقام ما را که مردم پَست شمرده بودند و هشتاد سال بر منبرهای کفر، ما را لعنت می‌کردند، بلند فرمود. آنان فضائل ما را پوشاندند و بر ما دروغ بستند، ولی خداوند عزوجل نام ما را بلند کرد و فضیلت ما را آشکار نمود.»
سپس فرمود: «ای مردم! رسول خدا حقّی برای ما بر گردن شما نهاده و شما نیز حقی بر گردن ما دارید. اگر شما حق ما را ادا کنید، بر ما هم واجب است که حق شما را ادا کنیم.»

منابع:

  • بحار الانوار، ج 49، ص 146.
  • بحار الانوار، ج 49، ص 142، ح 18.

مراجعه شود به:تعداد بازدید ها: 15945


ارسال توضیح جدید
الزامی
big grin confused جالب cry eek evil فریاد اخم خبر lol عصبانی mr green خنثی سوال razz redface rolleyes غمگین smile surprised twisted چشمک arrowاز پیوند [http://www.foo.com] یا [http://www.foo.com|شرح] برای پیوندها.
برچسب های HTML در داخل توضیحات مجاز نیستند و تمام نوشته ها ی بین علامت های > و < حذف خواهند شد..