منو
 کاربر Online
1222 کاربر online

امام علی علیه السلام و توبه مرد گناهکار

تازه کردن چاپ
فرهنگ > الهیات > دین اسلام > شیعه > دوران زندگی > حکومت
(cached)

امام صادق علیه السلام می‌‌فرماید:
روزی امام علی علیه السلام در جمع یارانش نشسته بود که مردی آمد و گفت:« ای امیرالمؤمنین، من با غلامم عمل ناشایستی انجام داده‌ام؛ گناه مرا پاک کن.» امام به او فرمود:« به خانه‌ات برگرد. شاید عقلت را از دست داده‌ای و هذیان می‌گویی.» مرد رفت ولی فردا برگشت و سخنش را تکرار کرد.
امام نیز همان پاسخ دیروز را داد؛ تا اینکه پس از چهار بار اعتراف، به او فرمود:« رسول خدا صلی الله علیه و آله برای کار تو سه نوع کیفر مشخص کرده است؛ یکی ضربه با شمشیر، دوم پرتاب از بالای کوه با دست و پای بسته، سوم سوزاندن با آتش. هر کدام را که خواهی انتخاب کن.»
مرد پرسید:« کدام‌یک سخت تر است؟»
امام فرمود:« سوختن با آتش.»

او نیز پذیرفت، برخاست دو رکعت نماز خواند و در حال تشهد چنین گفت:« بار خدایا! می‌دانی من چه گناهی مرتکب شده‌ام و به خاطر ترس از عذاب آخرت، نزد وصی پیامبر و پسر عموی او آمده‌ام و از او خواسته‌ام مرا پاک کند؛ او مرا میان سه کار مخیر ساخت، من نیز شدیدترین مجازات را برگزیدم. بار خدایا! از تو می‌خواهم که آن‌را کفاره گناهانم قرار دهی و در آخرت مرا با آتش دوزخت نسوزانی.» آنگاه گریان برخاست، کنار گودال آتش نشست و به آتش شعله ور خیره شد. امام و یارانش همگی گریستند.

آنگاه امام به او فرمود:« برخیز که فرشتگان زمین و آسمان را گریاندی. خداوند توبه‌ات را پذیرفت. دیگر هرگز چنین گناهی مرتکب مشو.»

منابع:

  • بحارالانوار، ج 40، ص295، حدیث69 -------- فروغ کافی


تعداد بازدید ها: 28362


ارسال توضیح جدید
الزامی
big grin confused جالب cry eek evil فریاد اخم خبر lol عصبانی mr green خنثی سوال razz redface rolleyes غمگین smile surprised twisted چشمک arrowاز پیوند [http://www.foo.com] یا [http://www.foo.com|شرح] برای پیوندها.
برچسب های HTML در داخل توضیحات مجاز نیستند و تمام نوشته ها ی بین علامت های > و < حذف خواهند شد..