منو
 کاربر Online
562 کاربر online

آزمایش منابع نوری لرزان

تازه کردن چاپ
علوم طبیعت > فیزیک > عجایب و سرگرمیهای فیزیک
(cached)

در صورتی که در مقابل بعضی منابع نور با دهان صدا در آورید ، به نظر خواهد رسید که نور این منابع به جنبش در آمده و خاموش و روشن می شود. در حالی که تنها چیزی که می جنبد شما هستید!
img/daneshnameh_up/0/01/ov07.jpg

چنین منابعی در هر ثانیه چندین بار چشمک می زنند. این چشمک های پنهان را می توانید با آزمایش زیر ببینید.

وسایل مورد نیاز

  • یک رادیوی دیجیتال یا ساعت دار که صفحه ی نمایش دیجیتال دارد
یا
یا

شرح آزمایش

از فاصله ی 90 إلی 300 سانتی متری به منبع نور نگاه کنید و با دهان خود صدا در آورید. (یک صدای زمخت که با بیرون دادن هوا از بین لب ها موجب لرزیدن لب ها می شود) ملاحظه خواهید کرد که منبع نور چشمک و سو سو می زند.
سر خود را به سرعت تکان داده و ببینید که آیا نور همچنان می لرزد یا نه.
این آزمایش را با منابع نور دیگر مانند لامپ معمولی انجام دهید و ببینید که آیا این منابع هم دچار لرزش می شوند یا نه.

چه اتفاقی در حال وقوع است؟

وقتی که شما صدا در می آورید هیچ قسمتی از صفحه ی نمایش یا لامپ نئون حرکت نمی کند . بلکه در واقع بدن و چشم شما هستند که می لرزند. دیودهای نوری در هر ثانیه حدود شصت مرتبه چشمک می زنند (لامپ نئون در یک ثانیه صد و بیست مرتبه چشمک می زند) این سوسو زدن ها آنقدر سریع هستند که چشم انسان در حالت عادی نمی تواند آنها را از هم تفکیک کند. ولی وقتی بدن شما می لرزد ، هر بار که لامپ چشمک می زند چشم در یک موقعیت متفاوت قرار دارد. هنگامی که تصویر لامپ در چشم شما رد مسیری را بر جای می گذارد، به نظر می رسد که حباب لامپ در حال حرکت و چشمک زدن است، در صورتی که یک لامپ روشن معمولی نخواهد لرزید. زیرا لامپ های معمولی (لامپ های گداخته) چشمک نمی زنند ، بلکه تابش اینگونه لامپ ها یکنواخت است.
تعداد بازدید ها: 18563


ارسال توضیح جدید
الزامی
big grin confused جالب cry eek evil فریاد اخم خبر lol عصبانی mr green خنثی سوال razz redface rolleyes غمگین smile surprised twisted چشمک arrowاز پیوند [http://www.foo.com] یا [http://www.foo.com|شرح] برای پیوندها.
برچسب های HTML در داخل توضیحات مجاز نیستند و تمام نوشته ها ی بین علامت های > و < حذف خواهند شد..